Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Tak się zmienią szpital "Inflancka" i Bielański
Nowoczesna placówka dla kobiet w każdym wieku, wyposażona w specjalistyczny sprzęt i kierowana przez doświadczonych lekarzy – powstanie takiego centrum medycznego zapowiada stołeczny ratusz. Będą tu oddziały dla pacjentek z różnymi schorzeniami, dysponujące fachowcami w zakresie wielu specjalizacji medycznych.
29.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:05
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet powstanie w przyszłym roku w budynku dzisiejszego Szpitala "Inflancka". Placówka połączy potencjały specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego Szpital "Inflancka" ze Szpitalem Bielańskim, który jest największą wielospecjalistycznym miejskim kompleksem medycznym w Warszawie.
- To będzie pierwsza w stolicy tego typu, wielospecjalistyczna placówka odpowiadająca na zmieniające się potrzeby zdrowotne mieszkanek naszego miasta, zarówno młodych kobiet, jak i dojrzałych pań - zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet zapewni specjalistyczną opiekę medyczną między innymi w zakresie położnictwa, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, leczenia niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, ginekologii onkologicznej, operacyjnej, geriatrycznej czy zespołu zdrowia psychicznego.
- Będzie kompleksowo odpowiadać na potrzeby współczesnych kobiet, elastycznie dostosuje się do wyzwań wynikających z postępującego rozwoju społeczeństwa. Celem takiej fuzji jest stworzenie, rozbudzenie i rozwinięcie świadomości zdrowia kobiet w czasie od dojrzewania do starzenia - mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy odpowiedzialna za politykę zdrowotną miasta.
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet. Tak się zmienią szpital "Inflancka" i Bielański
Przez wiele lat opieka medyczna dla kobiet koncentrowała się wokół położnictwa i porodu. Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet ma wykroczyć poza ramy klasycznie pojmowanej ginekologii i objąć kobiety wielospecjalistyczną opieką na światowym poziomie, ale przede wszystkim stać się platformą do budowania świadomości zdrowia współczesnej kobiety.
- Trendy demograficzne, głównie spadająca liczba porodów i starzenie się społeczeństwa, zmieniają obraz zapotrzebowania na opiekę medyczną w życiu kobiety. Wynika to także z dokonującego się postępu i odmiennej roli społecznej kobiet w nowoczesnym świecie - podkreśla dyrektorka szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych.
Jak dodaje, współcześnie w opiece medycznej zwraca się coraz większą uwagę na jakość życia i profilaktykę, a wsparcie psychologiczne lub psychiatryczne dla wielu potrzebujących jest codziennością. W nowej roli społecznej pojawia się zapotrzebowanie na poszerzenie zakresu konsultacji ginekologicznej o aspekt dotyczący zdrowia psychicznego – dodaje.
Połączone szpitale będą dysponowały większym zespołem lekarskim i większą ilością specjalistycznego sprzętu oraz silniejszą pozycją w ubieganiu się o finansowanie świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.