RegionalneWarszawaWarszawiacy przestają tolerować bandyckie zachowania!

Warszawiacy przestają tolerować bandyckie zachowania!

Dane Straży Miejskiej i Komendy Stołecznej Policji potwierdzają, że pasażerowie komunikacji miejskiej nie przechodzą obojętnie obok bandyckich zachowań i wandali bezmyślnie niszczących pojazdy oraz infrastrukturę

Warszawiacy przestają tolerować bandyckie zachowania!

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku straż miejska odnotowała 3811 zdarzeń w pojazdach komunikacji miejskiej oraz na przystankach i pętlach. Zdecydowaną większość (ponad 75 proc.) stanowiły zdarzenia dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, spożywania alkoholu, osób nietrzeźwych oraz zachowujących się agresywnie.

W tym samym okresie mieszkańcy stolicy interweniowali u strażników 2275 razy. Dodatkowo zarejestrowano 1265 informacji przesłanych za pomocą SMS-a interwencyjnego. To dowód, że warszawiacy przestają tolerować bandyckie zachowania.

W wyniku interwencji podjętych przez strażników miejskich do sądu skierowano 41 wniosków o ukaranie, mandatami ukarano 663 sprawców, a 1415 osób pouczono lub wydano im polecenia. Strażnicy ujęli, a później przekazali policji 20 osób podejrzanych o dokonanie czynów zabronionych.

Wielokrotnie najbardziej pomocni byli pasażerowie, którzy pomogli m.in. zatrzymać mężczyznę, który zerwał kobiecie, jadącej tym samym tramwajem łańcuszek z szyi. Dzięki spostrzegawczości i sygnałowi od osób czekających na przystanku autobusowym udało się zatrzymać mężczyznę posiadającego przy sobie narkotyki.

* Przewoźnicy miejscy w pierwszym półroczu 2013 roku byli zmuszeni przeznaczyć ponad 291 tys. zł na naprawy pojazdów i elementów infrastruktury zniszczonych przez wandali*. Łącznie odnotowano ponad 570 dewastacji. Najczęściej wybijano szyby, niszczono fotele, poręcze i kasowniki, a także malowano graffiti. Nie obyło się także bez uszkodzeń zewnętrznych elementów pojazdów, powstałych m.in. w wyniku rzucania w autobus butelką.

Kampania „Nie toleruj, powiadom” , po ponad czterech miesiącach zachęcania do informowania służb miejskich o aktach wandalizmu w komunikacji miejskiej, dobiegła końca. Nie oznacza to jednak, że jej przesłanie przestało obowiązywać.
Wszelkie informacje o niepokojących wydarzeniach w autobusie, tramwaju, czy na przystanku należy zgłaszać pod numery telefonów 112 lub 986. Można także wysłać SMS-a interwencyjnego do Straży Miejskiej m.st. Warszawy pod numer telefonu 723 986 112. W wiadomości należy podać m.in. numer pojazdu, numer linii lub lokalizację przystanku oraz określić zagrożenie.

Czasem taka reakcja może uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Obraz
straż miejskapolicjawandalizm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)