RegionalneWarszawaWarszawiacy kochają e-booki!

Warszawiacy kochają e-booki!

Ponad 52 proc. ankietowanych mieszkańców stolicy zgodnie stwierdziło, że to przyszłość książek!

Warszawiacy kochają e-booki!

Firma Virtualo zapytała ponad pół tysiąca warszawiaków czy czytają książki i e-booki oraz jaką literaturę najczęściej wybierają, atakże gdzie i kiedy znajdują czas na lekturę. Ponad 52% ankietowanych mieszkańców stolicy zgodnie stwierdziło, że przyszłość książek to e-booki.

Na pytanie "Czy respondent w ciągu ostatnich trzech miesięcy znalazł czas, aby przeczytać książkę lub e-booka o objętości powyżej 100 stron" aż 87% osób odpowiedziało twierdząco. 64% respondentów zadeklarowało, że czyta książki papierowe, a aż 20% czyta zarówno książki tradycyjne jak e-booki. 3% wszystkich pytanych stwierdziło, iż czyta tylko e-booki, co również potwierdzają szacunkowe dane prezentowane w innych badaniach dotyczących polskiego czytelnictwa. N**iemalże co czwarty ankietowany mieszkaniec Warszawy systematycznie lub okazjonalnie czyta e-booki.**__

Wśród respondentów czytających e-booki dominują ludzie młodzi. Tutaj nie ma zaskoczenia. 36% to studenci, a 19% uczniowie (powyżej 15 roku życia). Całkiem sporą liczbę grupę (ponad 21%) stanowią również specjaliści niższego i średniego szczebla z różnych branż, m.in. z marketingu, finansów oraz służba zdrowia i nieruchomości. W kolejnej grupie (12%) znalazły się osoby związane z edukacją: nauczyciele, wykładowcy; przedstawiciele mediów i kultury: dziennikarze, pisarze jak również prawnicy oraz architekci.

Jak wynika z sondy, większość osób posiadających urządzenia umożliwiające czytanie cyfrowe, korzysta z dwóch lub więcej urządzeń, często posługując się wygodną opcją czytania w chmurze (cloud reading). Wśród ponad 100 respondentów posiadających takie urządzenia, aż 48% zapytanych osób posiada czytnik e-booków. Wśród czytników dominują urządzenia firmy Amazon, które stanowią ponad 60% wszystkich czytników. Tablety i smartfony stanowią 30% i 24% posiadanych przez e-czytelników urządzeń, a 43% stanowią laptopy i komputery stacjonarne.

Ponad 43% respondentów badania Virtualo odpowiedziało, że zdobywa e-booki z portali, na których można "chomikować zasoby". Ten sposób pozyskiwania treści preferują przede wszystkim młodzi ludzie. Ponad 28% ankietowanych odpowiedziało, że kupuje e-booki w księgarniach, co oznacza, że aktualnie co trzeci mieszkaniec dużego miasta jest gotowy zapłacić za treści cyfrowe. Dla 17% pytanych głównym źródłem pozyskania e-booków jest rodzina i przyjaciele, którzy pożyczają lub przekazują e-książki naszym respondentom w prezencie. Ponad 10% mieszkańców miast pobiera z sieci tylko darmowe książki, głównie klasykę, co świadczy o tym, iż przy zakupie książki w wersji papierowej lub elektronicznej wciąż bardzo istotna jest cena.

Co i gdzie czytamy? Większość czytelników ceni sobie lekturę w domowym zaciszu - taką odpowiedź wskazało aż 41% respondentów. Na drugim miejscu znalazło się czytanie w komunikacji miejskiej - aż 23 % mieszkańców stolicy czyta książki w autobusie, metrze lub w tramwaju. Ponad dwukrotnie częściej taką odpowiedź wskazywały osoby posiadające e-czytnik. Dla 17 % pytanych najlepszym okazją do czytania jest z kolei podróż pociągiem, samolotem lub samochodem.

Warszawiacy najczęściej czytają fantastykę - tę kategorię wskazało 21% respondentów czytających zarówno książki jak e-booki. Na drugim miejscu znalazły się książki sensacyjne: kryminały, horrory - łącznie 19% wskazań. Mieszkańcy stolicy sięgają również po literaturę faktu – 16%, czyli beletryzowaną historię, biografie i reportaże. Taką samą liczbę 16% stanowią czytelnicy literatury pięknej, co może się wiązać z możliwością legalnego ściągnięcia dużej liczby bezpłatnych pozycji udostępnianych przez wydawnictwa, dystrybutorów i serwisy. Z kolei 12% wybiera tytuły z kategorii: powieści, psychologia, ezoteryka, etnografia, kulturoznawstwo. W kolejnej grupie 8% znalazły się tytuły związane z edukacją w tym lektury szkolne, słowniki i podręczniki akademickie. Czytelnicy i e-czytelnicy korzystają również z poradników – 3% wskazań i z książek specjalistycznych z dziedziny prawa, podatków, biznesu – również 3%.

Badanie Virtualo zostało zrealizowane w formie sondy ulicznej na próbie ponad pół tysiąca Warszawiaków w lipcu 2013 roku.

Obraz
badaniaankietaczytelnictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)