Warszawa. Urodziny Stanisława Moniuszki z przytupem
Ojciec naszej opery narodowej ma w tym roku godny urodzinowy maraton. Wprawdzie data nie jest okrągła, ale feta, choć w sieci, jest bogata i głośna.
04.05.2020 17:08
201. urodziny Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie - wypadają 5 maja. To również doskonała okazja do podsumowania Roku Moniuszki. Do świętowania urodzin twórcy polskiej opery narodowej w wirtualnej przestrzeni, zaprasza resort kultury.
W ramach obchodów stworzony został cały pakiet bogatej oferty online. Wszystko, co powstało z zachęty ministerstwa kultury i przy znacznym dofinansowaniu centralnym, można teraz znaleźć niemal w jednej paczce.
Najlepsze koncerty i spektakle wystawia na swojej stronie Teatr Wielki - Opera Narodowa. Znajdzie je TUTAJ
W dzień urodzin kompozytora, 5 maja, wysłuchać będzie można w sieci pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu Olgi Pasiecznik, wybitnej śpiewaczki, laureatki wielu konkursów międzynarodowych, z akompaniamentem Ewy Pobłockiej, laureatki Konkursu Chopinowskiego z 1985 roku. Recital odbędzie się w pustych Salach Redutowych TW-ON.
W tym samym dniu o godz. 20 wysłuchać będzie można specjalnie przygotowanego koncert online z kościoła Św. Jana w Gdańsku. Na program złożą się pieśni sakralne wykonane przez studentów, absolwentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku z towarzyszeniem zrekonstruowanych unikatowych organów barokowych.
#
Mniej dostojną ofertę przedstawi muzyczno-kabaretowa Grupa Mocarta, która zaprezentuje stworzone specjalnie na urodziny Moniuszki krótkie skecze. Będzie można też zagrać w kalambury na Instagramie TW-ON w stories. Do odgadnięcia będą ukryte muzycznie fragmenty moniuszkowskie.
To nie wszystko. Będzie też konkurs na FB „Zostań Moniuszką”, oferta kulinarna z książki „Moniuszko w kuchni” autorstwa Agnieszki Kręglickiej i Marcina Gmysa, krzyżówka o życiu kompozytora. Ci, którzy zechcą przespacerować się z wielkim Polakiem po Warszawie, mogą to zrobić dzięki specerownikowi, który można odnaleźć TUTAJ.
Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza ponadto do sieci najmłodszych. Będzie można oglądać animacje, które powstały na podstawie książki „Tatulczyk Moniuszko” autorstwa Katarzyny Huzar-Czub oraz filmy - tutoriale z zakulisowymi materiałami i nagraniami z prób.
Wydarzenia dostępne TUTAJ.
Czytaj też: Barber strzyże. Ale tylko trawę
Zobacz video: Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon skomentował tłumy na koncercie w Ciechanowie