Trwa ładowanie...

Warszawa. Świdermajer na Białołęce w remoncie

Na Białołęce remontowana jest ponadstuletnia drewniana willa. Budynek przy ul. Fletniowej 2 w tym roku otrzyma nowe pokrycie z blachy. Rozpocznie się także remont drugiej części południowej elewacji.

Warszawa. Świdermajer jest remontowanyWarszawa. Świdermajer jest remontowanyŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
d2rj5pw
d2rj5pw

Jak przypomina stołeczny ratusz, drewniana, dwupiętrowa willa przy ul. Fletniowej 2 została wybudowana dla Anastazji Śmiernickiej około 1900 r. w stylu nadświdrzańskim, nazywanym też świdermajer. Dom wpisywał się w zamierzenia Krzysztofa Kiersnowskiego, który - wzorując się na Otwocku - planował na terenie Płud zorganizować podwarszawskie letnisko. Willa w dobrym stanie przetrwała II wojnę światową. Później popadła w ruinę. Jest jedynym przykładem tego typu budownictwa w północno-wschodniej Warszawie.

Po zdjęciu zewnętrznego odeskowania na parterze ryzalitu (wysunięta część fasady budynku na wysokości wszystkich kondygnacji) południowej ściany, konserwatorzy odnaleźli duży fragment pierwotnej, mającej ponad 100 lat izolacji z gliny.

- Jej stan techniczny jest bardzo dobry. Inwestor planuje pozostawienie jej na miejscu, jako świadka historii dawnego budownictwa. Aby spełnić współczesne wymagania odnośnie warunków termicznych, ten fragment elewacji zostanie ocieplony płytami trzcinowymi od wewnątrz – czytamy w komunikacie ratusza.

Warszawa. Remont prowadzony etapami

 Remont willi na Białołęce jest prowadzony etapami. Miasto dotuje go od 2017 r. Do tej pory wyremontowano fasadę i cześć południowej elewacji. Zrekonstruowano ścianę północną, która uległa zawaleniu. Konserwatorzy przeprowadzili restaurację werand oraz wykonali prace snycerskie drewnianych detali. Dom ma nową więźbę dachową i podbite fundamenty. Położono także izolację piwnic.

d2rj5pw

Po zakończeniu prac elewacyjnych budowlańcy zajmą się drewnianą klatką schodową oraz wykończeniem wnętrz.

Od początku nad remontem czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Warszawa. Zabytki architektury drewnianej

- Problem zachowania zabytków architektury drewnianej położonych na terenie coraz dynamiczniej rozrastającej się aglomeracji jest kwestią trudną, szczególnie w kontekście nieuchronnie zmieniającego się krajobrazu kulturowego – podkreślają władze miasta. Na terenie Warszawy możemy odnaleźć zabudowania o charakterze wiejskim, domy letniskowe oraz modernistyczne budynki mieszkalne. 

Drewniaki to zaledwie ok. 3 proc. wszystkich obiektów zabytkowych znajdujących się w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rj5pw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rj5pw
Więcej tematów