Warszawa rozwija program "Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka"
Program "Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka", uczy społeczności szkole jak reagować na dyskryminację i wykluczenie. Szczegóły w artykule.
16.08.2020 07:30
"Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu, dyskryminacji, agresji i przemocy w szkołach, zwiększenie bezpieczeństwa naszych uczennic i uczniów, nauczenie ich budowania pozytywnych relacji z rówieśnikami. A to wymaga podjęcia zdecydowanych i konsekwentnych działań przez wszystkich – zarówno uczniów, rodziców jak i pracowników oświaty. Na centralne rozwiązania prawne, jak widać, nie możemy liczyć" – poinformowała Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji.
Warszawa. O programie "Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka"
„Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?” to program realizowany przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Zgłoszenie placówki do programu jest dobrowolne.
Zobacz także: Tęczowa flaga w szkole? Ostra reakcja ministra edukacji
"W każdej z uczestniczących szkół odbywają się warsztaty dla rad pedagogicznych (prowadzone przez zewnętrznych trenerów) oraz spotkania informacyjne dla rodziców i kadry niepedagogicznej (pracowników administracji, woźnych, dozorców, personelu kuchni). Następnie przeszkolona kadra nauczycielska prowadzi warsztaty dla swoich uczniów, diagnozując sytuację w szkole. Na tej podstawie prowadzone są dalsze działania, odpowiadające na realne i praktyczne potrzeby danej społeczności - mogą to być, np. cykle zajęć czy warsztatów tematycznych dla poszczególnych klas lub roczników, debaty uczniowskie, wspólne opracowanie procedury reagowania na przemoc, działania integracyjne czy wdrożenie systemowych narzędzi wczesnego reagowania na wykluczenie i przemoc (w tym cyberprzemoc)" – tłumaczy zamierzenia projektu Tomasz Kunert, zastępca rzecznika prasowego Urzędu Miasta.
Program działałw ochockich szkołach podstawowych od sierpnia 2018 roku do grudnia 2019 roku. Następnie zajęcia weszły w życie w kolejnych placówkach edukacyjnych, obecnie są prowadzone w Wawrze, Wilanowie oraz na Woli.
Ratusz podaje, że założeniem miasta jest objęcie projektem wszystkich szkół podstawowych, w tym około 40 tysięcy rodziców, 17 tysięcy nauczycieli i 800 pracowników administracji i obsługi. Ma się to stać do 2024 roku.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl