Trwa ładowanie...

Warszawa. Reprywatyzacja w stolicy. Wypłacono 8,885 mln złotych odszkodowań

We wtorek weszła w życie ustawa, która ułatwi wypłacanie odszkodowań lokatorom poszkodowanym w warszawskiej reprywatyzacji. Dotychczas przyznano już 8 mln 885 tys. złotych zadośćuczynień.

Warszawa. Reprywatyzacja w stolicy. Nowa ustawaWarszawa. Reprywatyzacja w stolicy. Nowa ustawaŹródło: PAP
d4c70yc
d4c70yc

Prawo i Sprawiedliwość już w czerwcu złożyło propozycję zmian dotyczących komisji weryfikacyjnej oraz gospodarowania nieruchomościami. Natomiast we wtorek 20 października weszła w życie ustawa, która ma ułatwić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji.

Warszawa. Nowa ustawa o reprywatyzacji

Od teraz wszystkie postanowienia komisji, które zostały zaskarżone przez miasto, mają być uznawane za prawomocne, a sprzeciw od decyzji będzie mógł wpłynąć jedynie od mieszkańców.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wszelkie środki wypłacane na rzecz odszkodowań, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy, Warszawa przekaże na rachunek Funduszu Reprywatyzacji, a wypłacać je będzie minister finansów.

Nowa ustawa mówi także o uniemożliwieniu reprywatyzacji w momencie zajmowania danej przestrzeni przez lokatora lub też w przypadku, kiedy lokal przeznaczony jest na cele kulturalne czy naukowe oraz, gdy niemożliwe wydaje się uzyskanie neutralnych stosunków z sąsiadami.

Odszkodowania dla rolników. Beger: "Rodacy musieliby zostać obciążeni dodatkowym podatkiem od mięsa"

Ponadto od teraz, aby możliwa była wypłata zadośćuczynienia, lokator, który nie wniósł sprzeciwu, a została wydana w jego sprawie decyzja, będzie zobowiązany przesłać do komisji niezbędne dane, takie jak: aktualne dane adresowe, numer pesel, numer rachunku bankowego, aktualny numer telefonu oraz numer decyzji. Dopiero po otrzymaniu przez komisję tych danych, zostanie skierowany wniosek o wypłatę odszkodowania.

d4c70yc

"Teraz jest czas, żeby mieszkańcy, którzy otrzymali decyzję komisji weryfikacyjnej, przekazali dane do przelewów do Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie my przekażemy je do ministra finansów, łącznie z pełną pulą dokumentów związaną z postępowaniami i do 4 grudnia bieżącego roku, czyli już za półtora miesiąca, otrzymacie państwo te pieniądze, na które czekacie, te pieniądze, które mają wyrównać krzywdy, które zostały wam poczynione" - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, cytowany przez PAP.

Warszawa. Reprywatyzacja. Dotychczas przyznane odszkodowania

Jak informuje we wtorkowym komunikacie Polska Agencja Prasowa, dane komisji, mówią o wypłaceniu dla lokatorów dotychczas w sumie 8 mln 885 tys. 142 złotych, w tym odszkodowań 1 mln 851 tys. 496 złotych, i zadośćuczynień - 7 mln 33 tys. 646 złotych.

"Komisja wydała 267 decyzji o przyznaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom. Odszkodowania przyznano 127 osobom, zadośćuczynienia przyznano 244 osobom. Z kolei zaś łącznie odszkodowania i zadośćuczynienia przyznano 294 osobom, gdyż w jednej sprawie mogły być dwie decyzje - w przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia - również dla dwóch osób" - przekazała komisja.

Obecnie komisja bierze udział w 267 postępowaniach, które dotyczą spraw poszkodowanych w reprywatyzacji lokatorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c70yc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c70yc
Więcej tematów