Warszawa. Powstaje Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Na budynku już wiecha
To będzie budynek o bardzo ciekawej elewacji. Obiekt pokryją wypełnione powietrzem dwuwarstwowe poduszki ze specjalnej membrany. Podobne rozwiązania posiadają między innymi uniwersytety w Pradze, Orientarium w Łodzi, ambasada amerykańska w Londynie, oraz wiele stadionów.
Pierwszy etap budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zakończony. W 2022 roku, gdy obiekt będzie już gotowy, stanie się filią Centrum Nauki Kopernik. Pracować tu będą naukowcy różnych dziedzin.
To będzie interdyscyplinarne laboratorium badań i przestrzeń twórcza, w której tworzyć się będą innowacyjne projekty na styku dziedzin nauki. Jak mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, innowacje, które w tym ośrodku naukowym zostaną stworzone, będą mogły służyć rozwojowi miasta.
Prace ruszyły w sierpniu 2020 roku. Gotowa jest stalowa konstrukcja budynku, podstawowa elewacja z przeszkleniami, schody, szyby windowe oraz pokrycie dachu. Trwa montaż elewacji.
Ale dmuchana elewacja to nie jedyne przyjazne dla środowiska rozwiązanie w budynku. Na dachu położone będą panele fotowoltaiczne. Powstanie też obieg wodny, który pozwoli wykorzystać wodę deszczową w instalacji sanitarnej.
Warszawa. Powstaje Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Na budynku już wiecha
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie miejscem badań i prac z zakresu edukacji, psychologii, socjologii, nowych technologii i nauk inżynieryjnych. W znakomicie wyposażonych laboratoriach będą prowadzone badania oraz edukacja.
Łączny koszt budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ponad 82 mln zł. Środki pochodzić mają z budżetu stolicy, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Województwa Mazowieckiego oraz Centrum Nauki Kopernik, którego nowy ośrodek będzie częścią.