Trwa ładowanie...

Warszawa. Pogrzeb po 78 latach. Ofiara z getta pochowana

Szczątki, jakie zostały znalezione w lipcu tego roku podczas prac remontowych w budynku przy Miłej, zostały pochowane na Cmentarzu Żydowskim. Wiadomo, że kości, które zostały złożone w ziemi to ktoś, kto nie przeżył Zagłady i przez wiele lat czekał na godny pochówek.

Cmentarz Żydowski w Warszawie. Tu spoczęły we wtorek szczątki odnalezione przy ulicy Miłej w lipcu 2021 roku. To teren dawnego getta Cmentarz Żydowski w Warszawie. Tu spoczęły we wtorek szczątki odnalezione przy ulicy Miłej w lipcu 2021 roku. To teren dawnego getta
d2fsul5
d2fsul5

Szczątki, jakie zostały znalezione w lipcu tego roku podczas prac remontowych w budynku przy Miłej, zostały pochowane na Cmentarzu Żydowskim. Wiadomo, że kości, które zostały złożone w ziemi to ktoś, kto nie przeżył Zagłady i przez wiele lat czekał na godny pochówek.

Ludzkie kości zostały w części miasta, która w czasie okupacji została przeznaczona przez okupanta na obszar getta, na którym wolno było przebywać ludności pochodzenia żydowskiego. Okazuje się, że nie wszyscy, którzy stracili tu życie w wyniku głodu, choroby lub hitlerowskich zbrodni, zostali odnalezieni po wojnie, podczas odgruzowywania i odbudowy Warszawy. Niewykluczone, że takich ofiar, czekających nadal na godny pochówek, jest jeszcze wiele.

Warszawa. Pogrzeb po 78 latach. Ofiara z getta pochowana

W uroczystości, przeprowadzonej w obrządku judaistycznym, uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, obecny był Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Tradycyjny pogrzeb Żyda polega na przejściu konduktu z żałobnikami, a każdy Żyd ma obowiązek choć na chwilę do niego dołączyć. Kadisz, czyli tradycyjna modlitwa za zmarłego, zmówiona w tym przypadku po wielu dekadach, to - zgodnie z wiarą - moment, w którym następuje pojednanie z boską wolą.

Szczątki pochowane we wtorek, to najprawdopodobniej jedna osoba. Kości znalezione zostały w trakcie prac przy konserwacji piwnic domu mieszkalnego. Znaleziono je poniżej poziomu współczesnych piwnic. Muranów wybudowany został w dużej mierze na gruzach dawnych budynków.

d2fsul5

Znalezisko było badane przez policyjnych techników, przy nadzorze Komisji Rabinicznej do spraw Cmentarzy przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Powódź błyskawiczna na autostradzie. Wstrząsające nagranie z Francji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fsul5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fsul5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj