Warszawa. Pawilon Edukacyjny "Kamień" już otwarty
W nowym pawilonie będą odbywać się m.in. terenowe lekcje o przyrodzie, ekologiczne warsztaty oraz spacery szlakiem wybranych zwierząt i roślin. Więcej szczegółów w artykule.
Mieszkańcy stolicy mogą już korzystać z przestrzeń Pawilonu Edukacyjnego „Kamień”. Obiekt zlokalizowany jest między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie.
"Przekazujemy w ręce mieszkańców kolejny punkt na ekologicznej mapie Warszawy. Miejska natura jest dla nas wszystkich niezwykle cenna. Pawilon będzie miejscem nowoczesnej edukacji oraz lokalnej aktywności, z której będą korzystać młodzi i dorośli warszawiacy. Ta nadwiślańska przestrzeń stanie się też platformą współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz uznanymi ośrodkami naukowymi" – poinformowała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie.
Pawilon składa się z dwóch kondygnacji – wielofunkcyjnego i otwartego parteru oraz z antresoli wystawowej. Odwiedzający to miejsce będą mogli podziwiać okoliczną przyrodę dzięki w pełni przeszklonemu frontowi budynku. Tuż przy pawilonie znajdziemy ścieżkę edukacyjną, która jest inspirowana ławicami wiślanymi, znajdujące się tam ławki wykonane zostały z naturalnych materiałów. W okolicy powstał także parking i umieszczono stojaki rowerowe.
"Inspiracją dla architektów były głazy narzutowe, które można napotkać przy brzegu rzeki. Właśnie dlatego pawilon przypomina wydrążony kamień polodowcowy – niemal identyczny znajduje się kilkadziesiąt kroków od pawilonu, nad Wisłą" – tłumaczy stołeczny ratusz.
Warszawa. Ekologiczne inicjatywy
Oferta tego miejsca będzie skierowana w głównej mierze do placówek oświatowych, organizacji pozarządowych oraz lokalnych społeczności. Artyści, którzy chcieliby zaprezentować w przestrzeni pawilonu swoje prace, także będą mieli taką możliwość.
"Miasto będzie wspierać mieszkańców merytorycznie w kwestii ekologii, podpowiadać nauczycielom scenariusze lekcji terenowych, udostępniać pawilon dla sympatyków zieleni oraz osób, które chcą dzielić się wiedzą o ochronie przyrody." – dodaje Urząd Miasta.
Będzie możliwość wypożyczenia również tam sprzętu do wycieczek (np. lornetki, lupy), jak i korzystać z materiałów potrzebnych do zajęć, np. gliny czy nasion kwiatów"
"Chcemy, by ta przestrzeń była zawsze dostępna i otwarta na oddolne inicjatywy. Wzdłuż Wisły oraz w samej rzece mamy setki gatunków zwierząt i roślin, które są skarbem miasta. Lekcje przyrody nie muszą być nudną teorią. Tu najmłodsi będą mogli poczuć się jak mali odkrywcy" – powiedziała Renata Kuryłowicz, dyrektorka Zarządu Zieleni.
Pawilon umiejscowiony jest w taki sposób, aby dawał możliwość poznawania naturalnego bogactwa Wisły w miejscu, gdzie jest ono bogate gatunkowo. Nowa przestrzeń umożliwia zgłębianie wiedzy o ptakach oraz przyrodzie nadwiślańskiej jak również propaguje ideę ochrony obszarów Natura 2000.