Trwa ładowanie...
ipn
Marta Gostkiewicz
28-07-2020 10:54

Warszawa. Otwarcie wystawy IPN "Pokolenia wolności"

IPN zaprasza na nową wystawę o rodzinnych sztafetach pokoleń, które oddawały życie dla Polski w latach 1920-1940-1980. Wystawa zostanie otwarta w środę.

Warszawa. Otwarcie wystawy IPN "Pokolenia wolności"Źródło: IPN
d4crvaj
d4crvaj

W środę, 29 lipca, o godz. 12 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Pokolenia wolności". Wystawa IPN poświęcona jest pięciu rodzinnym sztafetom walczącym o wolność Ojczyzny.

Wystawę otworzą dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz pan Ziemowit Koźmiński, zastępca Dyrektora ds. Muzealnych i Naukowych Zamku Królewskiego.

- Bitwa Warszawska 1920 – Katyń 1940 – "Solidarność" 1980 to etapy walki, śmierci i zwycięstw kolejnych pokoleń niezliczonych polskich rodzin. Przez pryzmat losów kilku rodów: Gwoździewiczów, Lazarowiczów, Kuleszów, Magierskich i Majdzików wystawa ukazuje dziedziczone z pokolenia na pokolenie dążenie do wolności, które inspirowało kolejne generacje Polaków – czytamy w komunikacie IPN.

W XX w. w historii naszego narodu szczególnie zapisały się trzy pokolenia. Pierwsze wywalczyło niepodległość Ojczyzny i obroniło ją przed najazdem bolszewickim w sierpniu 1920 r. Drugie – skrwawione w II wojnie światowej i w późniejszym oporze przeciwko zniewoleniu komunistycznemu – to pokolenie Polski Walczącej. I wreszcie trzecie – pokolenie Solidarności, zrywami w latach 1966, 1968, 1970, 1976 i 1979 przygotowujące wielkie przebudzenie narodowe z 1980 r., którego zasługą było obalenie komunizmu i ponowne odrodzenie się Rzeczypospolitej.

d4crvaj

Wystawę można też zwiedzać wirtualnie na stronie ipn.gov.pl od 29 sierpnia.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Będzie prezentowana na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie do 4 października 2020 r. Wstęp wolny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4crvaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4crvaj
Więcej tematów