Warszawa. Najlepsze książki stolicy. Nagrody ratusza dla pisarek i pisarzy
Najlepsze autorki i autorzy literatury współczesnej, laureaci Nagrody Literackiej m. st. Warszawy wskazani. To już czternasta edycja tego konkursu, który organizowany jest od 2008 roku, ale którego tradycje sięgają czasów przedwojennych.
Laureatów wybierało jury, w którym zasiadają dziennikarze, krytycy i pisarze, którym przewodniczyła Justyna Sobolewska. Nagrodzeni zostaną uhonorowani gratyfikacjami finansowymi.
Tytuł warszawskiej twórczyni przypadł Joannie Rudniańskiej. Nagroda Literacka m. st. Warszawy rozdawana jest w kilku kategoriach - proza, poezja, literatura dziecięca i książka o tematyce warszawskiej. Trafiła ona do Zyty Rudzkiej za książkę „Tkanki miękkie”, Radosława Jurczaka za poetycki tom „Zakłady holenderskie”. Za najlepszą książkę dla najmłodszych czytelników uznana została kolejna wspaniała praca Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” - kompilacja komiksu, rysowanego zielnika oraz wydawnictwa nawiązującego do dawnych ksiąg przyrodniczych. Najdoskonalsza warszawska opowieść to książka Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” - postrzegana okiem architekta, krytyka i historyka architektury relacja dotycząca planów rekonstrukcji miasta.
Warszawa. Najlepsze książki stolicy. Nagrody ratusza dla pisarzy
Nagroda Literacka m.st. Warszawy, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wśród jej laureatów i laureatek znajdziemy Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka i wielu innych.
Fundatorem i organizatorem Nagrody Literackiej jest Miasto Stołeczne Warszawa, a wydarzenie wspiera wielu patronów, propagujących czytelnictwo - Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.