Warszawa. Najlepsze książki stolicy. Nagrody ratusza dla pisarek i pisarzy
Najlepsze autorki i autorzy literatury współczesnej, laureaci Nagrody Literackiej m. st. Warszawy wskazani. To już czternasta edycja tego konkursu, który organizowany jest od 2008 roku, ale którego tradycje sięgają czasów przedwojennych.
21.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:55
Laureatów wybierało jury, w którym zasiadają dziennikarze, krytycy i pisarze, którym przewodniczyła Justyna Sobolewska. Nagrodzeni zostaną uhonorowani gratyfikacjami finansowymi.
Tytuł warszawskiej twórczyni przypadł Joannie Rudniańskiej. Nagroda Literacka m. st. Warszawy rozdawana jest w kilku kategoriach - proza, poezja, literatura dziecięca i książka o tematyce warszawskiej. Trafiła ona do Zyty Rudzkiej za książkę „Tkanki miękkie”, Radosława Jurczaka za poetycki tom „Zakłady holenderskie”. Za najlepszą książkę dla najmłodszych czytelników uznana została kolejna wspaniała praca Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” - kompilacja komiksu, rysowanego zielnika oraz wydawnictwa nawiązującego do dawnych ksiąg przyrodniczych. Najdoskonalsza warszawska opowieść to książka Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” - postrzegana okiem architekta, krytyka i historyka architektury relacja dotycząca planów rekonstrukcji miasta.
Warszawa. Najlepsze książki stolicy. Nagrody ratusza dla pisarzy
Nagroda Literacka m.st. Warszawy, sięgająca w swojej historii lat 1926-38, w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Wśród jej laureatów i laureatek znajdziemy Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka i wielu innych.
Fundatorem i organizatorem Nagrody Literackiej jest Miasto Stołeczne Warszawa, a wydarzenie wspiera wielu patronów, propagujących czytelnictwo - Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.