Warszawa. Na Kasprzaka 22 wróci teatr. W dawnym Teatrze na Woli występować będzie Teatr Żydowski
Teatr Żydowski, teraz grający "w gościach", znów będzie już wkrótce miał swoją stałą siedzibę. Pomieszczenia Sceny imienia Tadeusza Łomnickiego Teatru na Woli przechodzić będą modernizację. Plan, jaki stołeczny ratusz ogłaszał już w październiku zeszłego roku, właśnie się materializuje.
Projekt przygotuje pracownia Biuro Architekt Kaczmarczyk s.c. z Suchej Beskidzkiej. Dzięki tej modernizacji będzie można wdrożyć stworzony przed kilkoma miesiącami plan zapewnienia odpowiednich miejsc do pracy stołecznym artystom teatralnym.
Do Pałacu Kultury i Nauki przeniesione już zostały z Kasprzaka 22 biura Teatru Dramatycznego. Natomiast do pustych pomieszczeń po zakończeniu prac wprowadzi się Teatr Żydowski.
Ta scena od pięciu lat nie ma stałej siedziby. Wiadomo, że miasto już w 2019 roku przeznaczyło środki na zakup od banku nieruchomości przy ul. Kasprzaka 22, by Żydowski wreszcie zyskał własną przestrzeń. Dokończenie tego planu trzeba było na jakiś czas wstrzymać, zresztą i tak teatry z powodu epidemii koronawirusa musiały wstrzymywać lub ograniczać swoją działalność.
Ale teraz wreszcie zamierzenie miasta wchodzi w etap realizacji. - W ramach rozpoczętej inwestycji zmodernizowana zostanie duża scena, powstanie także mała scena, pomieszczenia zaplecza teatralnego oraz powierzchnia z przeznaczeniem na działalność Centrum Kultury Jidysz. Czekamy na powrót spektakli w tym symbolicznym budynku - mówi Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta Warszawy.
Teatr Żydowski, jak przypomina biuro prasowe ratusza, jest bezdomny od czasu sprzedaży i rozbiórki budynku na pl. Grzybowskim. To wtedy placówka kulturalna, stworzona w 1950 roku na Dolnym Śląsku i w 1955 roku przeniesiona do Warszawy jako państwowe przedsięwzięcie, musiała się wyprowadzić z miejsca, w którym działała od 1970 roku.
Warszawa. Na scenę przy Kasprzaka 22 wróci teatr. W dawnym Teatrze na Woli występować będzie Teatr Żydowski
Teatr, stworzony z inicjatywy Idy Kamińskiej, która jest, obok Estery Rachel, jedną z jego patronek, Wiele lat jego dyrektorem był Szymon Szurmiej. Rok przed wyprowadzką stery tego okrętu przejęła Gołda Tencer, aktorka, artystka i reżyserka.
Nowe miejsce Teatru Żydowskiego ma budzącą sentyment i szacunek historię. W biurowcu na Kasprzaka ta część budynku od samego początku wiązała się z kulturalnymi przeżyciami. Najpierw działało tu kino „Mazowsze”. Teatr na Woli, założony z inicjatywy Tadeusza Łomnickiego, wprowadził się tu w 1976 roku, wielki aktor szefował mu do 1981 roku.
Potem losy przybytku były rożne - doszło do połączenia teatru z Kwadratem, tymczasowo korzystał z pomieszczeń przy Kasprzaka 22 Narodowy, a w kilku ostatnich dekadach ulokował się tu Teatr Dramatyczny, a patronem miejsca stał się Łomnicki.