Warszawa. Magazyn, który zdobi las. Zaprojektowany z szacunkiem do otoczenia
Magazyn zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na ulicy Trawiastej 29 na Wawrze tylko z nazwy jest budynkiem do składowania zasobów. W rezultacie to muzealna filia, w pięknym miejscu, ciekawa architektonicznie i modelowo współgrająca z otoczeniem.
W nowym obiekcie, dobudowanym do istniejącego już w tym miejscu od kilku lat składu, znajdą swoje miejsce książki, rzeźby, meble, obrazy i kolekcje medalierstwa, które nie mieszczą się już w siedzibie na Rynku Starego Miasta. To będzie też ciekawa alternatywa na przeniesienie ekspozycji na czas remontu głównej placówki. To będzie również miejsce na pracownie konserwacji zbiorów muzealnych.
Nowy budynek na Trawiastej powstał dzięki dotacji z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego koszt to ponad 5 milionów złotych.
Konstrukcja uwzględnia potrzeby eksponatów, które stanowią istotę zasobów muzealnych. Książki potrzebują odpowiednich warunków do przechowywania, nie tylko odpowiedniej temperatury i określonej wilgotności powietrza, ale również ochrony przed światłem.
Warszawa. Magazyn, który zdobi las. Budowla zaprojektowana z szacunkiem do otoczenia
Takich pomieszczeń będzie w nowym magazynie pod dostatkiem. Sa również klasyczne sale wystawowe, bo na Trawiastą również będzie można przyjść na zwiedzanie wystaw.
Jednak nie tylko dla ciekawych eksponatów warto będzie odwiedzić magazynową filię Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza. Eksponaty będzie można oglądać z zewnątrz, w witrynach, które wychodzić będą bezpośrednio do leśnego ogrodu.