Warszawa ma nowy neon!
Neonowe skarby z przeszłości powracają na stołeczne ulice coraz częściej
Już w najbliższą sobotę odbędzie się oficjalne uruchomienie nowego neonu Portu Czerniakowskiego. Autorem tego projektu jest Paweł Ziomka. Neon został wykonany przez Żeglarski Klub Turystyczny "Rejsy" w ramach współfinansowanego przez m.st. Warszawa konkursu pt. "Port Czerniakowski". Oficjalna impreza inaugurująca rozpocznie się 14 lutego (sobota) o godz. 16.50 w Żeglarskim Klubie Turystycznym "Rejsy" przy ul. Solec 8.
"Neon portu to symbol kotwicy w centrum wytworzonym przez okrąg - Port Czerniakowski głównym portem stolicy. Kolory to barwy Miasta Stołecznego Warszawy i nawiązanie w formie zarówno do flagi jak i płynącej rzeki" - mówi o swoim projekcie autor.
Warszawskie neony przeżywają renesans. Kilka dni temu informowaliśmy Was o "Zieleniaku" - prawdziwym, wypełnionym kolorowym gazem neonie, jaki zawiśnie wkrótce na reprezentacyjnej elewacji budynku nowego targowiska od ul. Grójeckiej.
Forma, jaką przybrał zwycięski neon "Zieleniak", nawiązuje stylistyką do charakterystycznego kroju pisma z lat 50.-60., który znany jest wszystkim ze sławnych polskich marek takich jak samochód Warszawa czy motor Junak. "Odręczny" napis, przełamuje minimalistyczną bryłę budynku zaprojektowanego przez pracownię architektoniczną JEMS – mówi Katarzyna Westrych z zespołu 370 Studio, który zaprojektował neon na zlecenie Zarządu Mienia m.st. Warszawy.
Również księgarnia im. Stefana Żeromskiego przy al. Solidarności niedawno zabłysnęła pięknym neonowym światłem i oświetliła zielenią ulicę. Neonowe skarby z przeszłości powracają na stołeczne ulice coraz częściej. W grudniu ubiegłego roku na pl. Konstytucji powrócił legendarny "Gazeciarz" . W listopadzie 2014 r. na Muranowie ponownie zaświecił neon kawiarni "Jaś i Małgosia" . Oryginalny projekt neonu został wykonany w 1973 roku przez Państwową Pracownię Sztuk Plastycznych. W 2012 roku, mocno nadgryzione zębem czasu elementy, zostały całkowicie odtworzone przez Muzeum Neonów .
Przeczytajcie też: "Moda na neony wraca. Po stu latach od opatentowania technologii" [ROZMOWA]