Trwa ładowanie...

Warszawa. Dawni warszawiacy patrzą z betonu na Zbawix. Nietypowa wystawa zdjęć Wojciecha Tuszko

Betonowe zapory, którymi otoczona została plenerowa letnia kawiarnia na placu Zbawiciela, zyskały nowe życie. Są sposobem na oryginalną ekspozycję prac wykorzystujących fotografie rejestrujące sceny z życia mieszkańców Warszawy lat 50.-80.

Warszawa. Dawni warszawiacy patrzą z betonu na Zbawix. Nietypowa wystawa zdjęć Wojciecha TuszkoWarszawa. Dawni warszawiacy patrzą z betonu na Zbawix. Nietypowa wystawa zdjęć Wojciecha TuszkoŹródło: NAC
dnt0gdx
dnt0gdx

Bywalcy zbawixowych knajpek mogą teraz przyglądać się swoim rówieśnikom z przeszłości; stylowi bohaterowie ujęć przeniesionych na betonowe elementy zostali utrwaleni na zawsze podczas zabaw na domowych prywatkach, na wesołym miasteczku, w sytuacjach towarzyskich i podczas wypoczynku.

Dziewczyny przyłapane na zalotnych spojrzeniach, plażowiczka dająca pieścić się promieniom słonecznym, mały toaścik na zdrowie albo żarliwy przytulas - takie scenki ze zwykłego życia łapał Wojciech Tuszko, znany przede wszystkim jako chemik i teoretyk fotografii. Przez kilkadziesiąt lat był również czynnym fotografem, a w 2016 roku przekazał swoje ogromne archiwum fotograficzne - ponad 60 tysięcy prac - do Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Warszawa. Dawni warszawiacy patrzą z betonu na Zbawix. Nietypowa wystawa zdjęć Wojciecha Tuszko NAC
Warszawa. Tych ludi sfotografował w latach 50.-80 Wojciech Tuszko. Dawni warszawiacy patrzą z betonu na Zbawix. Źródło: NAC

Te zdjęcia to niezwykły zapis życia codziennego i rodzinnego Polaków. Wiele fotografii przedstawia też świat nauki oraz piękno polskiej przyrody. Fotografował od lat 50., nigdy jednak nie publikował swoich dokonań. Dopiero w 2016 roku, w wieku 94 lat, ujawnił swoje prace.

Warszawa. Dawni warszawiacy patrzą z betonu na Zbawix. Nietypowa wystawa zdjęć Wojciecha Tuszko

Wojciech Tuszko w akcji. Jego zdjęcia zdobią teraz najbardziej hipsterskie miejsce stolicy NAC
Wojciech Tuszko w akcji. Jego zdjęcia zdobią teraz najbardziej hipsterskie miejsce stolicyŹródło: NAC

Ta wystawa, wspólne dzieło NAC i Miasta Stołecznego Warszawa to wspaniały prezent dla bywalców lokali na placu Zbawiciela. Latem surowe zapory strzegące bezpieczeństwa gości plenerowej kawiarenki, przebywających w samym środku wyłączonego z ruchu drogowego na ten czas obszaru placu budziły niechęć. Teraz bardzo się przydały jako świetna przestrzeń ekspozycji sztuki.

dnt0gdx

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: z kawiarnianego pleneru, wywalczonego przez aktywistów z Miasto Jest Nasze, będzie można korzystać jeszcze w październiku. Potem samochody wrócą na ten wyłączony teraz pas drogowy aż do przyszłej wiosny.

Otwock został objęty żółtą strefą. W epidemię wielu tu nie wierzy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnt0gdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnt0gdx
Więcej tematów