Warszawa Czyta 2015
Bohaterką tegorocznej edycji tej akcji będzie książka "Chamowo" Mirona Białoszewskiego
Zbliża się trzecia edycja akcji Warszawa Czyta. „Chamowo” Mirona Białoszewskiego zostało wybrane książką – bohaterką tegorocznej edycji.
Przeczytajcie też: Zobacz częściowe zaćmienie słońca z Kopernikiem
„To wokół tego dziennika z pierwszych miesięcy mieszkania poety na blokowisku po praskiej stronie Wisły w dniach 6–10 maja 2015 zorganizujemy wspólnie z warszawskimi czytelniczkami i czytelnikami warsztaty, dyskusje, spacery i inne działania zmierzające do krytycznego i społecznego odczytania książki” – informują Wawalove.pl organizatorzy.
Chamowo zostało wybrane w wyniku trzyetapowego procesu, w którego finale książka Białoszewskiego spotkała się z „Wniebowstąpieniem” Tadeusza Konwickiego, „Szumem” Magdaleny Tulli i „Jak zostałam wiedźmą” Doroty Masłowskiej.
Po konsultacjach internetowych i kolektywnej dyskusji ostatecznie zdecydowano się na „Chamowo”. Za Białoszewskim przemawiał między innymi jego szczególny język, mocne osadzenie w rzeczywistości blokowiska, wnikliwa obserwacja stanu ducha osoby w czasie przeprowadzki. Doceniono też fakt, że książka ta dzieje się w dużej mierze po prawej stronie Wisły.
„Wierzymy też, że książka ta daje ogromne możliwości organizacji wielu różnych wydarzeń o różnej skali i dla różnych odbiorców” – tłumaczą organizatorzy akcji Warszawa Czyta. – „Nie bez znaczenia jest też fakt, że Miron Białoszewski ma szerokie rzesze wielbicieli (czego wyrazem było największe poparcie dla Chamowa wśród internautów), choć jednocześnie uważamy, że jest to duże wyzwanie. Dlatego zgodziliśmy się, że chcemy odczytywać Chamowo w zachwycie, ale też krytycznie, patrzeć poza coraz lepiej utrwalony wizerunek Białoszewskiego, doczytać się w nim rzeczy, które często pozostają w ukryciu. Wierzymy, że zadaniem Warszawa Czyta jest właśnie wątpienie, szukanie dziury w całym, kwestionowanie aksjomatów. Tak właśnie wyobrażamy sobie czytanie jako czynność społeczną”.
Teraz organizatorzy biorą się za program tegorocznej edycji akcji. Chcą tworzyć go wspólnie z warszawskimi czytelniczkami i czytelnikami, instytucjami kultury, organizacjami i grupami nieformalnymi działającymi w Warszawie. Dlatego zachęcają do udziału każda chętną osobę.
Jak było w roku ubiegłym?
Druga edycja WARSZAWA CZYTA odbyła się w dniach 14-18 maja 2014 roku. W ramach akcji siłami własnymi oraz zaprzyjaźnionych osób, grup i instytucji zorganizowaliśmy ponad 50 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Italo Calvino „Niewidzialne miasta”. W dyskusjach, spacerach, warsztatach, spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, pokazach filmowych i teatralnych oraz koncertach bezpośrednio wzięło udział ponad 1000 osób.
Jako prelegentów, przewodniczki czy prowadzących warsztaty gościliśmy m.in. tłumaczki Italo Calvino Alinę Kreisberg i Annę Wasilewską, autorkę książki-bohaterki pierwszej edychu akcji – Sylwię Chutnik , autora książki-kandydatki Filipa Springera oraz kilkanaście innych osób, socjolożki, antropolożki, krytyków filmowych i architektury, ilustratorki książkowe, animatorów kultury, których ekspercka wiedza i fachowe umiejętności na różne sposoby były użyteczne do odczytania „Niewidzialnych miast”.
Przeczytajcie też: Za darmo: ptasi spacer po Warszawie