Warszawa. CBA w Wodach Polskich. Zatrzymano sześć osób
Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Podczas kontroli śledczy doszukali się fałszywych faktur, oszustw dotyczących przetargów i przypadków udzielania korzyści majątkowych. Aresztowano sześć osób.
Zatrzymani to pracownicy wodnej spółki oraz przedsiębiorcy współpracujący z firmą. CBA doszukało się ich związku z ustawionymi przetargami i łapówkami. Wykryte też zostały nierzetelne faktury w gospodarczym obrocie.
O stwierdzeniu "korupcyjnego procederu" i "zmowie przetargowej" w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie poinformował w piątek Wydział Komunikacji Społecznej CBA. Zamówienia publiczne o wartości kilkuset tysięcy złotych, realizowane w Wodach Polskich, były ustawione i sterowane przez osoby uczestniczące w gospodarczym spisku.
Śledczy informują też o "praniu brudnych pieniędzy". Zatrzymani są przedsiębiorcy oraz dwoje pracowników Wód Polskich, w sumie sześć osób.
Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie, prowadzili śledztwo pod nadzorem stołecznej Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga., Potwierdzili podejrzenia zakłócania przetargów publicznych w Wodach Polskich.
"Ujawniono szereg nieprawidłowości związanych między innymi z wpływaniem na rozstrzygnięcia prowadzonych przetargów, udzieleniem korzyści majątkowych pracownikom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a także z wystawianiem nierzetelnych faktur w obrocie gospodarczym" - poinformowało biuro prasowe CBA.
Warszawa. CBA w Wodach Polskich. Zatrzymano sześć osób
Zatrzymani to przedsiębiorcy z województw mazowieckiego i łódzkiego, specjalizujący się w pracach melioracyjno-wodnych oraz dwie osoby zatrudnione w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie. Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście biur i mieszkań, w tym domy zatrzymanych, siedzibę PGW Wody Polskie w Warszawie, oddział w Radomiu, siedziby firm biorących udział w przestępczym procederze oraz zajmujących się ich obsługą księgową.
Sześciu zatrzymanych oraz jedna osoba wezwana usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Zarzuty te dotyczą wystawiania fikcyjnych faktur na usługi związane z gospodarką wodną na łączną kwotę ponad miliona złotych.
Ustalenia śledczych wskazują także na proceder korupcyjny w związku z wejściem w "zmowę przetargową" celem uzyskania zamówień publicznych w wysokości kilkuset tysięcy złotych, realizowanych w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie oraz podejmowanie działań mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków pieniężnych.
Jak zaznacza komunikat, jest to pierwsza realizacja w śledztwie. Możliwe są kolejne zatrzymania. To nie jest pierwsza zmasowana kontrola Centralnego Biura Śledczego w Wodach Polskich. Kilka lat temu śledczy doszukali się nieprawidłowości dotyczących systemu informatycznego.