Warszawa. Budżet obywatelski. Wybierz najlepsze z 1429 projektów
Place zabaw, plenerowe siłownie, tężnie solankowe, kieszonkowe parki, zielone zakątki do wypoczynku, nowe drzewa, chodniki, latarnie - projekty dopuszczone do głosowania w ósmej edycji budżetu obywatelskiego najczęściej dotyczą rekreacji, zieleni i zmian w najbliższym otoczeniu. Rozpoczyna się tegoroczne głosowanie. Potrwa do końca czerwca.
Wśród niemal 1,5 tysiąca zaakceptowanych zgłoszeń można wybrać projekt dzielnicowy lub ogólnomiejski. Wiele pomysłów, kandydujących do realizacji, to innowacje, udogodnienia, drobne zmiany, które wpłyną na jakość życia w lokalnych społecznościach. Są też projekty, które przyniosą korzyści określonym grupom - dzieciom, niepełnosprawnym, kobietom; to szkolenia, zajęcia z samoobrony, warsztaty podnoszące kwalifikacje lub po prostu dostarczające rozrywki i rekreacji.
Jest w czym wybierać. Każdy będzie mógł wskazać najciekawszy, najbardziej oczekiwany, zmieniający życie warszawiaków pomysł, ujęty w wykazie. Wybór jest wygodny - choć pozycji jest sporo, zakładka na stronie stołecznego budżetu obywatelskiego pozwala wybrać dzielnicę lub grupę beneficjentów.
Można zagłosować na nowy książkomat w okolicy, pozwalający zwracać wypożyczone z biblioteki książki o dowolnej porze. Można też postawić na urządzenie zakątka wypoczynkowego dla psów, małej pasieki, domki dla ptaków, zadaszony parking dla rowerów przy stacji metra. Wiele zgłoszeń ma charakter wpływający na estetykę otoczenia - to mural albo neon z przywołaniem nazwy dzielnicy. Ale można zdecydować się na wybór jednego wydarzenia, ważnego dla lokalnej społeczności - wycieczkę po okolicy, piknik sąsiedzki, organizację innych wspólnych działań.
Warszawa. Budżet obywatelski. Drzewa, tężnia, plac zabaw, skate park. Wybierz najlepszy z 1429 projektów
Na realizację wybranych w tym roku propozycji miasto przeznaczy prawie 95 milionów złotych. Zwycięskie projekty materializują się teoretycznie w kolejnym roku, ale w praktyce zdarza się, że doprowadzenie do finału pewnych koncepcji zajmuje nieco dłużej.
Budżetem obywatelskim interesuje coraz więcej osób. Widać to po rosnących statystykach oddawanych głosów. Nadal na wybrane projekty głosować można będzie i w internecie, i w tradycyjny sposób, w wypełniając formularz dostępny w dzielnicowym urzędzie. Głosować trzeba wtedy osobiście. Wybrać można równocześnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 na poziomie miejskim. Każdy projekt zyskuje jeden głos. Zwycięzców poznamy w połowie lipca.