Trwa ładowanie...

Warszawa będzie zachęcać rodziców, by posyłali 6-latki do szkół

Miasto zamierza wystartować ze swoją akcją po tegorocznych feriach zimowych.

Warszawa będzie zachęcać rodziców, by posyłali 6-latki do szkół
d2kpmt6
d2kpmt6

Jeżeli stołeczne 6-latki nie pójdą do I klasy, to nie będzie miejsc w przedszkolach dla 3-latków, a ponad tysiąc nauczycieli może mieć problem ze znalezieniem pracy. Miasto będzie zachęcać rodziców do posyłania 6-latków do szkół - poinformował wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński.

Podpisana na początku stycznia przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o systemie oświaty autorstwa posłów PiS zniosła obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

Od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński powiedział w czwartek dziennikarzom, że jeżeli do szkoły nie poszłyby wszystkie 6-latki z Warszawy to 1,2 tys. nauczycieli mogłoby mieć kłopoty ze znalezieniem pracy. A po drugie, jak mówił wiceprezydent, powstałby problem z zapewnieniem miejsc w przedszkolach dla młodych dzieci, ponieważ zajęłyby je właśnie 6-latki.

d2kpmt6

"To oznacza 20 tys. 6-latków w przedszkolach, to jest więcej o kilkanaście tysięcy, to oznacza z kolei, że nie będziemy mieli miejsc dla dzieci 3-letnich" - podkreślił Paszyński.

Dodał, że w bieżącym roku szkolnym do stołecznych przedszkoli trafiło prawie 90 proc. dzieci 3-letnich, których rodzice ubiegali się o zapisanie swoich dzieci do tych placówek.

"Nie powtórzymy tego wyniku, chyba, że uda nam się namówić rodziców 6-latków, żeby posłali dzieci do szkoły. Naprawdę nasze dzieci 6-letnie w niczym nie są gorsze od swoich rówieśników w Europie i na świecie, znakomicie radzą sobie ze szkołą" - argumentował wiceprezydent.

Dodał, że wcześniejsze pójście do szkoły będzie korzystne dla dzieci i umożliwi im lepszy start w późniejszym życiu. "Dla dziecka pobyt w przedszkolu, a potem rozpoczęcie normalnej edukacji tak naprawdę decydują o jego późniejszych szansach życiowych" - przekonywał Paszyński.

d2kpmt6

Dlatego Warszawa będzie zachęcać rodziców 6-latków, aby posyłali swoje dzieci do pierwszych klas. "Będziemy organizować spotkania, będziemy pokazywać rodzicom szkoły, ponieważ jest szalenie ważne, żeby pokazać rodzicom, że mitem są te nieprzygotowane szkoły. W ostatnich latach włożyliśmy mnóstwo pieniędzy w modernizacje, remonty, nie mówiąc o budowie całkiem nowych placówek" - przekonywał Paszyński.

Poza tym miasto planuje spotkania z nauczycielami i kampanię informacyjną. Miasto zamierza wystartować ze swoją akcją po tegorocznych feriach zimowych - zapowiedział Paszyński.

d2kpmt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kpmt6
Więcej tematów