Warszawa. Bazar Sadyba do likwidacji? Apel radnych
Na terenie, na którym obecnie działa targowisko ma powstać blok mieszkalny. Przedstawiciele koalicji Razem, "Miasto Jest Nasze" oraz Wiosny podsumowali wspólną inicjatywę obrony Bazarku Sadyba.
Bazar Sadyba na rogu Powsińskiej i Świętego Bonifacego istnieje od 30 lat. W 2020 roku spółdzielnia, którą prowadzili handlujący na bazarze kupcy, została rozwiązana, część pawilonów została rozebrana. Grunt został zreprywatyzowany i przejęła go firma deweloperska. Ma tu powstać apartamentowiec.
- Będziemy składać projekt uchwały o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla Sadyby Północnej do Rady Miasta. Chcemy, żeby bazar został objęty ochroną planu - powiedział podczas konferencji koordynator mokotowskich struktur Razem Kacper Kwiatek. Jak zaznaczył, udało się już zebrać prawie 1000 podpisów mieszkańców Sadyby i okolicy i cały czas spływają kolejne.
Koalicjanci chcą zwrócić się do prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowskiego z apelem o poparcie ich inicjatywy. Zmiana przez Radę Miasta planu zagospodarowania przestrzennego pozwoliłaby uchronić targowisko przed likwidacją. - Bazary powinny być rewitalizowane, a nie likwidowane. Pierwsze przykłady z Warszawy i Polski pokazują, że bazary mogą stać się miejscami estetycznymi, zadbanymi, integrującymi lokalną społeczność i będącymi świetną alternatywą dla wielkopowierzchniowych sklepów - zaznaczył Kacper Kwiatek.
Przedstawicielka warszawskiej Wiosny Paulina Piechna-Więckiewicz zadeklarowała, że radni reprezentujący partię będą wspierać ten projekt. - Wiem doskonale, że kiedy dla miasta sprawa jest ważna, to jest w stanie szybko interweniować i zmieniać zapisy w planach zagospodarowania przestrzennego - powiedziała.
Inicjatorzy akcji prowadzą również rozmowy z dzielnicą, która popiera tę inicjatywę i szuka rozwiązania. Przygotowują też propozycję lokalizacji zastępczej przy ulicy Gołkowskiej. - Miejsce, w którym znajduje się Bazar Sadyba to ważny szlak komunikacyjny. Mieszkańcy nie wyobrażają sobie w tym miejscu kolejnego apartamentowca. To element przestrzeni publicznej, który zapewnia dostęp do zdrowej żywności i wyrobów rzemieślniczych - poinformowała mokotowska radna Miasto Jest Nasze Melania Łuczak.