RegionalneWarszawaWarszawa. Akcja Żonkile przypomni o powstaniu w getcie. W tym roku odbędzie się wirtualnie

Warszawa. Akcja Żonkile przypomni o powstaniu w getcie. W tym roku odbędzie się wirtualnie

19 kwietnia przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ze względu na epidemię, w tym roku wolontariusze nie będą rozdawać mieszkańcom papierowych żonkili. Akcja przeniesiona jest do sieci. Prezydent Warszawy zachęca do wzięcia udziału.

Warszawa. Akcja Żonkile przypomni o powstaniu w getcie. W tym roku odbędzie się wirtualnie
Źródło zdjęć: © Facebook | Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji

-W niedzielę kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim i wspaniała akcja Żonkile. Sam wielokrotnie byłem wolontariuszem tej akcji, kiedy rozdawaliśmy ten symbol powstania w getcie warszawskim. W związku epidemią cała akcja przenosi się do Internetu- powiedział podczas czwartkowej transmisji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski dodał, że w tym roku również tradycja włączania sygnałów dźwiękowych będzie podtrzymana. Podkreślił, że działania te nie mają nic wspólnego z epidemią i jest to tylko sygnał naszej pamięci o powstaniu.

- Tą inicjatywą chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów oraz jednym z elementów, kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy- czytamy na stronie stołecznego ratusza.

Przypomnijmy, że do grona ambasadorów akcji Żonkile dołączyli : Dorota Wellman, Barbara Kurdej-Szatan, Andrzej Seweryn, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. W kampanii z ich udziałem, pod hasłem "Łączy nas pamięć", najważniejsze jest rozpowszechnianie symbolu żonkila jako symbolu szacunku oraz szerzenie wiedzy na temat powstania. Do tej pory w ramach tego projektu społeczno-edukacyjnego, wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty, symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Obecna sytuacja w kraju wymusiła konieczność zmiany formuły. W tym roku wyjątkowo będzie można wziąć udział w akcji online.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wspiera inicjatywę

Muzeum POLIN przygotowało kilka sposobów przyłączenia się do tej niezwykłej inicjatywy bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z nich jest ściągnięcie ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, szablon żonkila, złożyć go (instrukcja dostępna jest w sieci), a następnie udostępnić go w mediach społecznościowych 19 kwietnia. Publikację warto jest oznaczyć hashtagami #akcjaŻonkile i #ŁączyNasPamięć.

- Zostań w domu i pokaż, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć!- czytamy na stronie muzeum.

Nie masz w domu drukarki? Nic straconego! Z pomocą przyjdzie specjalna nakładka na zdjęcie profilowe na Facebooku z symbolem żonkila oraz datą powstania w getcie warszawskim. Ona również dostępna jest na stronie muzeum.

Obraz
© WawaLove.pl

Zobacz także:Odmrożenie gospodarki to więcej zachorowań. Szumowski: "To brutalne, ale tak trzeba"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)