Trwa ładowanie...

Veturilo skończyło 3 lata! "Warszawiacy spalili 870 mln kalorii"

Jeżdżąc na rowerach miejskich przejechaliśmy 11 milionów kilometrów

Veturilo skończyło 3 lata! "Warszawiacy spalili 870 mln kalorii"
d90cwrz
d90cwrz

Ponad 5,2 miliona wypożyczeń, 340 tysięcy użytkowników, rowery wynajmowane co 10 sekund – w weekend świętowaliśmy trzecie urodziny Veturilo

Veturilo to obecnie 197 stacji i 2 941 rowerów – korzysta z nich ponad 340 tysięcy mieszkańców miasta System wystartował 1 sierpnia 2012 roku z 55 stacjami i 100 rowerami. W ciągu trzech lat Veturilo nie tylko zachowało status największej sieci rowerów miejskich w Polsce, ale również stało się siódmym największym tego typu systemem w Europie i jednym z dziesięciu najlepszych wg dziennika „USA Today” na świecie.

Operator systemu, Nextbike Polska wciąż odnotowuje wzrost, jeśli chodzi o natężenie wypożyczeń. Przed rokiem, od 1 marca do 31 lipca odnotowano 1 163 475 wypożyczeń, obecnie liczba wynajmów w tym samym czasie sięgnęła 1 328 704. Oznacza to, że w porównaniu do analogicznego okresu w sezonie 2014 natężenie wypożyczeń wzrosło o ponad 14 procent. Na stałym poziomie utrzymuje się natomiast skala rejestracji nowych użytkowników. W tym roku, tak jak w 2014, do końca lipca do systemu zarejestrowało się prawie 63 tysięcy nowych użytkowników.

– Od momentu uruchomienia systemu Veturilo, Warszawa aspiruje do miana jednego z najbardziej rowerowych miast w całej Europie. Z dużą satysfakcją obserwujemy, jak sieć wypożyczalni, która była uruchamiana jako pionierska i w pewnym sensie eksperymentalna inwestycja, dziś należy do największych na kontynencie, a kolejne miasta otwierając swoje systemy, wzorują się właśnie na niej – tak było w przypadku Moskwy czy Budapesztu – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – O skali fenomenu Veturilo świadczy fakt, że warszawiacy wciąż osiągają na rowerach miejskich kolejne rekordy. W tym roku statystycznie rowery wypożyczane są co 10 sekund, a co 3,5 minuty do grona rowerzystów dołącza nowy użytkownik. Wszystko wskazuje na to, że obecny sezon będzie najlepszym w historii pod względem zainteresowania rowerami – dodaje.

W pierwszej dziesiątce

Od 1 sierpnia 2012 roku do dzisiaj w ramach systemu Veturilo odnotowano już 5 237 375 wypożyczeń i 341 218 rejestracji nowych użytkowników. Tylko w sezonie 2015 liczba wynajmów sięgnęła 1 328 194, a liczba rejestracji – 63 246. Średni czas pojedynczego wypożyczenia wynosi obecnie ok. 27 minut. Tegoroczny lider od 1 marca wynajmował rowery 813 razy – to średnio ponad 5 razy dziennie! Rekordzista w całej historii Veturilo sięgał po jednoślady już 2 298 razy!

d90cwrz

Na przestrzeni czterech sezonów, sukces rowerów miejskich został dostrzeżony przez przedstawicieli biznesu, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju ekologicznej i taniej formy transportu, z jakiej korzystają setki tysięcy warszawiaków. W wyniku rozmów prowadzonych przez operatora w Stolicy powstało 17 stacji sponsorskich.

Skala rozwoju i popularności Veturilo nie umknęła także uwadze światowych ekspertów. Już w 2013 roku jeden z największych amerykańskich dzienników, USA Today, opublikował listę miast, dysponujących najlepszymi i najbardziej przyjaznymi dla użytkowników sieciami wypożyczalni. Warszawski Rower Publiczny zajął w tym rankingu miejsce w pierwszej dziesiątce, wyprzedzając m.in. Londyn i Nowy Jork.

Najpopularniejsze trasy

Od 2012 roku „wykręcono” na Veturilo ok. 11 milionów kilometrów. To taka odległość, jak 14 podróży kosmicznych z Ziemi na Księżyc i z powrotem! Jeżdżąc na rowerach miejskich, warszawiacy spalili ok. 870 000 000 kalorii. To mniej więcej tyle, ile ma 3 410 000 hamburgerów z popularnej sieci restauracji fast food!

Najpopularniejsza stacja wypożyczeń to Al. Niepodległości – Batorego – 2,16% wszystkich pobrań. Na kolejnych miejscach znajdziemy stację przy Stadionie Narodowym lub przy Chełmskiej. Najpopularniejsze trasy to Al. Niepodległości – Batorego – ul. Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski; Stefana Banacha- Uniwersytet Warszawski – Al. Niepodległości – Batorego oraz Marymoncka- Dewajtis – UKSW II 1.

d90cwrz
d90cwrz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d90cwrz
Więcej tematów