Trwa ładowanie...

Ukraińcy w uniformach innego koloru. Pomysł przedsiębiorcy wywołał burzę

Pracownicy z Ukrainy noszą uniformy w innych kolorach niż Polacy. To pomysł szefa firmy produkcyjnej spod Warszawy. Przedsiębiorca tłumaczy, że kolor ma wskazywać stopień znajomości języka polskiego, ale antyrasistowskie stowarzyszenie "Nigdy Więcej" mówi o segregacji.

Ukraińcy w uniformach innego koloru. Pomysł przedsiębiorcy wywołał burzęŹródło: Shutterstock.com, fot: Minerva Studio
d1jcim2
d1jcim2

W polskim oddziale firmy Lindab, który produkuje dachy i rynny pracuje 200 osób, w tym 40 Ukraińców. Zakład znajduje się we wsi Wieruchowo pod Warszawą. Wszyscy pracownicy noszą niebieskie spodnie i koszulki w różnych kolorach – w zależności od zajmowanego stanowiska. Brygadzista nosi czerwoną, mechanik – zieloną koszulkę. Dla Ukraińców zarezerwowano żółte i pomarańczowe. Te pierwsze przeznaczone są dla tych, którzy nie znają języka polskiego, a drugie dla posługujących się językiem polskim lub angielskim. O sprawie informuje Gazeta Wyborcza.

Upokarzająca segregacja czy narzędzie do lepszej komunikacji?

I do tego właśnie zastrzeżenia ma stowarzyszenie "Nigdy Więcej". Dr Anna Tatar wskazuje, że system ten segreguje pracowników ze względu na pochodzenie. „Polacy mają koszulki ze względu na charakter wykonywanej pracy, Ukraińcy ze względu na narodowość. Według mnie to upokarzające praktyki, wskazanie palcem” – wyjaśnia.

Wtóruje jej Natalia Pachenko, założycielka stowarzyszenia Euromaidan-Warszawa. Mówi, że gdyby w związku z faktem, że jest Ukrainką, kazano jej pracować w innych ubraniach niż kolegom-Polakom, czułaby się upokorzona.

- Obawiam się, że żaden Ukrainiec oficjalnie się nie poskarży, bo boi się zwolnienia. Jest niejako przywiązany do pracodawcy. Jeżeli straci pracę, ma tylko miesiąc na złożenie nowego wniosku o kartę pobytu i musi w tym terminie znaleźć innego pracodawcę, który będzie chciał legalnie go zatrudnić – wyjaśnia.

d1jcim2

Zobacz też:

Rynek pracy. Polsko-niemiecka wojna o imigrantów z Ukrainy

Pracodawca uważa z kolei, że powiązanie znajomości języka z kolorem koszulki to same korzyści.

- Chodzi o ułatwienie kontaktu. Jeżeli np. brygadzista chce coś powiedzieć Ukraińcowi, który nie zna polskiego, to może poprosić o pomoc jego rodaka w pomarańczowej koszulce – wyjaśnia i zapewnia, że pracownicy z Ukrainy są taktowani identycznie jak Polacy gdy chodzi o wynagrodzenie, premie uznaniowe czy bony świąteczne.

d1jcim2

Poproszona o komentarz prof. Monika Lewandowicz-Machnikowska, dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SPWP (filia we Wrocławiu) mówi, że sprawę trudno jednoznacznie ocenić z prawnego punktu widzenia. Jeśli pracownicy z Ukrainy dostają takie samo wynagrodzenie jak Polacy i pracują w oparciu o takie same umowy, to nie ma dyskryminacji w myśl przepisów prawa pracy. Inną sprawą jest to, czy zachowanie pracodawcy nie narusza godności i innych dóbr osobistych pracowników.

Niepokój budzi to, że nawet ci Ukraińcy, którzy dobrze znają język polski, noszą inne uniformy niż Polacy. Ta niespójność stawia pod znakiem zapytania rzeczywiste intencje pracodawcy.

O całej sprawie stowarzyszenie "Nigdy więcej" poinformował kontrahent firmy, który uznał, że takie podejście pracodawcy może mieć na celu stygmatyzację ukraińskich pracowników.

d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj