Tragiczny bilans długiego weekendu na drogach
Od środy do niedzieli nad bezpieczeństwem podróżujących czuwali policjanci, którzy kontrolowali, czy kierowcy jeździli zgodnie z przepisami.
Za nami długi weekend, podczas którego stołeczni policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone działania pod hasłem "Bezpieczny weekend". Od środy do niedzieli nad bezpieczeństwem podróżujących czuwali policjanci, którzy kontrolowali, czy kierowcy jeździli zgodnie z przepisami. Niestety, w tym czasie na drogach garnizonu warszawskiego doszło do 41 wypadków drogowych, w których zginęła jedna osoba, a 49 zostało rannych, funkcjonariusze zatrzymali także 114 nietrzeźwych kierowców.
O tym, jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem alkoholu mówi się bardzo wiele. Jeszcze przed rozpoczęciem dni wolnych policja przetrzegała, że funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą szczególną uwagę właśnie na tych wszystkich, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę po spozyciu alkoholu. Niestety 114 kierujących nie uwierzyło w te zapewnienia – teraz, za kierowanie pod wpływem alkoholu odpowiedzą przed sądem.
Nie tylko alkohol, ale również brawura, brak wyobraźni, nadmierna prędkość i nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego prowadzą do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Na terenie garnizonu stołecznego od środy do niedzieli doszło do 41 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 49 zostało rannych. Podczas analogicznego długiego weekendu w 2015 roku policjanci odnotowali 24 wypadki, w których 25 osób ucierpiało i 3 zginęły.
Bilans ogólnokrajowy
Komenda Główna Policji podała wstępne podsumowanie majowego weekendu na wszytskich polskich drogach. Od środy doszło do 526 wypadków, w których życie straciło 47 osób, a 624 osoby zostały ranne.
Policjanci oceniają, że statystyki z roku na rok są coraz lepsze, choć i tak pod względem wypadków nasz kraj zajmuje niechlubne wysokie miejsca na liście unijnych państw. Od środy do niedzieli zatrzymano za jazdę pod wpływem alkoholu prawie 1500 kierowców.
Funkcjonariusze podczas kontroli drogowej sprawdzali, czy kierujący stosowali się do ograniczeń prędkości, sprawdzali także, czy podróżujący mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone były w fotelikach. Zwracali także uwagę na stan techniczny pojazdów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stan trzeźwości kierujących.
Przeczytaj też: Powstaje plaża w centrum Warszawy