"To nie przelewki - Warszawa zbiera deszczówkę". Stolica chroni zasoby wodne
Stołeczny ratusz rozpoczął kampanię, której celem jest ochrona zasobów wodnych. Przewidziane są dotacje na budowę zbiorników do zbierania deszczówki.
Pod hasłem "To nie przelewki - Warszawa zbiera deszczówkę" ruszyła kampania "Warszawskiego programu ochrony zasobów wody". Celem akcji jest ochrona i zwiększenie zasobów wodnych w stolicy. Realizatorami pomysłu są jednostki miejskie, inwestorzy prywatni oraz mieszkańcy Warszawy.
Zbieranie wód opadowych i roztopowych ogranicza szybki spływ wody po powierzchni terenu. Wiąże się to z oszczędniejszym gospodarowaniem istniejącymi zasobami wodnymi. Zbiorniki retencyjne pomagają zatrzymać wodę w miejscu opadu, a tym samym zmniejszają skutki zmian klimatycznych.
Jak informuje warszawski ratusz, na program składa się sześć filarów działań. Pierwszy z nich dotyczy dotacji retencyjnych. Warszawiacy powinni pamiętać, że wnioski o dotację na budowę zbiorników do zbierania deszczówki można składać do 31 lipca. Dofinansowanie będzie można otrzymać zarówno na budowę urządzeń retencyjno-rozsączających, jak również samych zbiorników retencyjnych.
"Zobacz także: Potęga natury. Rzeka porwała antylopę"
I filar. Dofinansowanie nawet do 80% kosztów
Wysokość dotacji będzie mogła wynosić do 80% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji, ale, jak podaje ratusz, nie więcej niż: "4 000 złotych dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz 10 000 złotych dla pozostałych podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych".
Dotychczas wpłynęło 606 wniosków na kwotę 2,52 mln złotych. Zostało przygotowanych 191 umów o dotację, kolejne wnioski wymagają uzupełniania danych przez wnioskodawców. Do dzisiaj podpisano już tym samym 99 umów. Łączna kwota do rozdysponowania na ten cel wynosi 3,5 mln złotych.
II filar. Obszary naturalnej retencji
Chodzi tutaj o ochronę naturalnych zbiorników retencyjnych, takich jak jeziora, rzeki, bagna czy torfowiska.
Ratusz planuje prace mające na celu zapobieganie wysuszeniu torfowisk m.in. na Bielanach, Bemowie, Ursynowie, Mokotowie, Pradze Południe, czy Wilanowie, Wawrze oraz Targówku i Białołęce.
III filar. Zdejmowanie asfaltu
Trzeci filar działań dotyczy rozpłytowywania powierzchni asfaltowych i betonowych – czyli zdejmowania nieprzepuszczających wody twardych materiałów. Pomaga to w tworzeniu się przyjaznego mikroklimatu oraz zwiększa bioróżnorodność fauny i flory miejskiej, jak również obniża w lecie temperaturę w mieście.
Urząd Miasta podał, że w 2018 roku rozpłytowywaniu została poddana m.in. centralna wyspa ronda pl. Czy okolice Bonifraterskiej i Lindleya. W tym roku ratusz planuje prace w al. Szucha oraz przy ulicy Stalowej.
Ten filar powiązany jest też z projektami zielonych torów tramwajowych czy Bulwaru nad Trasą Łazienkowską.
"Od 2019 roku na terenach Zarządu Zieleni mamy blisko 100 ha łąk - 20 ha łąk kwietnych w parkach i ponad 80 ha trawników przyulicznych pozostawionych jako tzw. miejskie łąki – rosną tu trawy i rośliny dwuliścienne, które magazynują wodę. W kolejnych latach planujemy zdjąć twardą, nieprzepuszczalną dla wody nawierzchnię w 10 lokalizacjach - po ok. 2000 m2 w każdej z nich" – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.
IV filar. Kanały miejskie
Z 29 miejskich kanałów, zostało wybranych sześć, na których zostaną założone urządzenia piętrzące i sterujące przepływem wód. Jednym z nich jest Kanał Gocławski, gdzie zakończyły się już prace.
Działania te przyczyniają się do przeobrażania kanałów z drenujących na nawadniające.
Jednocześnie ratusz ma zamiar zlikwidować nieużywane rowy melioracyjne, np. na Skarpie Warszawskiej w Wilanowie czy terenach leśnych na Młocinach, Wawrze, Targówku oraz na Pradze Południe czy w Lesie Kabackim i Bemowskim.
V filar. Ujęcia wody podziemnej
Ujęcia wody podziemnej stanowią dodatkowe źródło wody dla mieszkańców Warszawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku długotrwale niskiego poziomu Wisły. Aktualnie ratusz analizuje możliwości prawne zachowania ujęć miejskich oraz prywatnych na terenie Warszawy.
VI filar. Procedury planistyczne
"Działania, zapobiegające odwodnieniu miasta i zwiększeniu retencji, koncentrują się nie tylko na zbiornikach wody, ale także na gruncie, w glebie" – przypomina Urząd Miasta.
Dlatego powstanie "Kodeks dobrych praktyk w procesie inwestycyjnym", który będzie regulował zagospodarowania wód opadowych. Kodeks powinny stosować jednostki miejskich, deweloperzy oraz indywidualni inwestorzy prywatni.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl