RegionalneWarszawaTak będzie wyglądał nowy plac Małachowskiego

Tak będzie wyglądał nowy plac Małachowskiego

Konkurs rozstrzygnięty

Tak będzie wyglądał nowy plac Małachowskiego

16.07.2014 16:50

Rozstrzygnięto konkurs na modernizację śródmiejskiego placu, położonego kilka kroków od Krakowskiego Przedmieścia i Ogrodu Saskiego. Projekt zespołu autorskiego w składzie: Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek, Jan Bagiński, Filip Dzimwasha, Adam Kluczek, Karolina Kuczyńska zdobył II nagrodę ze wskazaniem do realizacji. Nadrzędnym celem konkursu było przywrócenie placowi Małachowskiego funkcji placu miejskiego we współczesnej wersji – stworzenie przyjaznej dla mieszkańców i turystów przestrzeni publicznej, uwolnienie potencjału wyjątkowego sąsiedztwa i przenikających się środowisk kultury, sztuki, nauki i biznesu.

Koncepcja, która otrzymała największą liczbę głosów w konkursie proponuje realizację „Promenady Muzeów” z Kręgiem Sztuki, czyli przestrzeni metropolitalnej placu przeznaczonej do intensywnego użytkowania, łączącej Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, przedpolem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Trójcy i prowadzącej do Ogrodu Saskiego. Wprowadza także „piazzettę” ul. Burschego – dawnego dziedzińca honorowego kościoła.

Według koncepcji plac zostanie podporządkowany pieszym, tworząc warunki do zgromadzeń, działań kulturalnych od samodzielnej kontemplacji do miejsca spotkań. Proponuje też zwolnienie ruchu kołowego i lokalne wyniesienia jezdni, a także postawienie stacji Veturilo.

„Mimo że projekt uznano za najlepszy, zdecydowano się nie przyznawać I nagrody, ponieważ praca m.in. nie zapewnia właściwej ekspozycji wszystkim czterem zabytkom i nie zawiera oryginalnej propozycji działań kulturalnych czy społecznych placu. Warto przypomnieć, że w odróżnieniu od większości konkursów architektoniczno-urbanistycznych w konkursie tym oczekiwano nie tylko trafnych rozwiązań projektowych, ale i autorskiego pomysłu na działanie placu, który otaczają instytucje kultury, religii, nauki i biznesu” – napisało Jury w uzasadnieniu dla II nagrody.

Po wprowadzeniu zaleceń realizacyjnych do nagrodzonej pracy zostanie sporządzona dokumentacja budowlana, wykonawcza i kosztorysowa modernizacji pl. Małachowskiego .

Przed wyborem laureatów Sąd Konkursowy ocenił 49 prac, które wpłynęły na konkurs. Za II miejsce przysługuje nagroda pieniężna w wysokości 20 000 zł. Jury przyznało również: dwie nagrody równorzędne za III miejsce (po 10 000 zł) i dwa wyróżnienia (po 5 000 zł).

Wszystkie zgłoszone prace można oglądać na wystawie pokonkursowej, która będzie czynna od 17 lipca w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie . Na 23 lipca o godz. 17:30 w Muzeum zaplanowano otwartą publiczną dyskusję pokonkursową dla mieszkańców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, architektów, urbanistów i wszystkich zainteresowanych kierunkami rozwoju przyjaznej przestrzeni w mieście.

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)