Trwa ładowanie...

Tak będzie wyglądał nowy Norblin [ZDJĘCIA]

Tak będzie wyglądał nowy Norblin [ZDJĘCIA]
d12u4ca
d12u4ca

O tym projekcie pisaliśmy już dwa lata temu. Wtedy to podano oficjalnie datę rozpoczęcia budowy inwestycji - nowego kompleksu biurowo-handlowego u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej na warszawskiej Woli. Zakłady Norblina zajmują dwa hektary terenu, na którym znajduje się 11 zabytkowych budynków. - czytaj więcej: Zakłady Norblina jak łódzka Manufaktura .

Na terenie dawnej Fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej na poziomach od -1 do +8. Parking znajdzie się na czterech kondygnacjach podziemnych.

Koncepcja rewitalizacji ArtNorblin zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa, wycofana od strony ulicy Prostej, powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina . Projekt został stworzony przez pracownię PRC Architekci.

Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.

d12u4ca

Inwestor poinformował wczoraj na konferencji, iż w* związku z poszerzeniem ulicy Prostejw Warszawie i planowanym obcięciem jednego z budynków (tzw. hali 520 T) na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53, właściciel obiektu, spółka Art Norblin, zabezpieczy zabytkowy portal – pozostałość po dawnej Willi Norblinów*.

Portal ma ok. 3 na 4 metry i waży 10 ton. Obecnie jest w złym stanie technicznym. Zostanie on przeniesiony dźwigiem przez dach i podczas budowy czekać będzie na swoje docelowe miejsce w ścianie nowej hali od strony ulicy Nowo projektowanej łączącej ulice: Prostą i Łucką. *Zostanie wyeksponowany jako relikt, bez nadmiernej ingerencji restauratorskiej (rekonstrukcji). *Prace przy portalu trwają od grudnia. Za działania odpowiedzialna jest firma Monument Service, mająca na swoim koncie m.in.: prace budowlano-konserwatorskie w Łazienkach Królewskich .

d12u4ca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12u4ca
Więcej tematów