Trwa ładowanie...

Szykuje się duży remont na Lotnisku Chopina

Gotowy jest już nowy terminal. A to nie koniec

Szykuje się duży remont na Lotnisku Chopina
dbm9kly
dbm9kly

Dobiega końca modernizacja starej części Terminala A na Lotnisku Chopina. Najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju już w maju br. ma być oddany do użytku pasażerów. To jednak nie koniec zmian.

Nowy terminal zastąpi stary budynek znany ze swojego charakterystycznego „buraczkowego” dachu. Powierzchnia nowego obiektu wynosi ponad 60 tys. m kw. (po połączeniu z obecnie użytkowaną częścią Terminal A będzie miał powierzchnię całkowitą 154,5 tys. m kw). W procesie modernizacji praktycznie w całości została wykorzystana konstrukcja nośna starego obiektu. Wymianie uległa za to kopuła i wyposażenie budynku. Obecnie nowy terminal liczy siedem kondygnacji (pasażerowie będą mieli dostęp do trzech z nich). Oddanie zmodernizowanej części Terminala A nie wieńczy planowanych zmian na Lotnisku Chopina. Rozbudowa budynku pozwoli na zwiększenie przepustowości lotniska do 20 mln pasażerów rocznie.

- Wszystkie te zmiany zwiększą komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej – powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.**

dbm9kly

Koszt modernizacji terminala sięga 400 mln zł. Około 30 proc. kosztów pokrywa dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Generalnym Wykonawcą modernizacji jest Konsorcjum HOCHTIEF Polska S.A. i HOCHTIEF Solutions AG.

Co dalej?

Teraz planowana jest przebudowa układu komunikacyjnego wokół lotniska. W tym roku ruszą prace projektowe. Konkretne prace mają ruszyć w 2016 roku. Najpierw przebudowywane będą drogi bardziej oddalone od samego lotniska, w sąsiedztwie transy NS. Następnie prace będą wykonywane na trasach przy terminalach. Oznacza to utrudnienia dla pasażerów.

Po remoncie sporo się zmieni - Żwirki i Wigury przestanie być główną drogą dojazdową. Główny wjazd na
lotnisko znajdzie się od strony trasy NS. Wszystko po to, aby w przyszłości uniknąć w tym rejonie gigantycznych korków.

dbm9kly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbm9kly
Więcej tematów