Trwa ładowanie...

Sylwestrowe wystrzały nie dla zwierząt

W sylwestra warto pomyśleć o zwierzętach, dla których sylwestrowe fajerwerki są ogromnym stresem. Słysząc czy widząc je zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie

Sylwestrowe wystrzały nie dla zwierząt
d2s0rbr
d2s0rbr

Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, niż ludzie - zwłaszcza zmysł słuchu. Mają również zupełnie inną percepcję, a wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, zwierzaki wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić do agresji lub autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać na zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie.

- Zwierzęta czują strach i jeśli trwa on dostatecznie długo lub ma formę często powtarzających się po sobie epizodów strachu - jeżeli nie może wywołać pozytywnej ewolucyjnie reakcji adaptacyjnej w postaci ucieczki od potencjalnego zagrożenia, to bezwzględnie pozostawia trwałe ślady na zdrowiu fizycznym i psychicznym zwierząt, wpływając negatywnie na ich dobrostan - informuje Wawalove.pl lek. wet. Radosław Studniarski.

Zabawa ważniejsza od dobra zwierząt ?

Organizując zabawę sylwestrową zastanówmy się czy nasza satysfakcja z wystrzelonej w powietrze petardy nie będzie krzywdziła innych stworzeń. Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają za to ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Zwierzęta domowe z kolei bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.

d2s0rbr

- Nie zapomnijmy o pozytywnym warunkowaniu odwracającym uwagę naszych pupili jak "rozmowa" na neutralny temat, atrakcyjny poczęstunek, wspólne gry i zabawy. No i oczywiście najważniejsze - w przypadkach skrajnych, kiedy wiemy, że powyższe nie podziała, tak jak byśmy sobie tego życzyli - skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, bądź farmaceutą, który ze środków uspokajających z farmakopei weterynaryjnej bądź ludzkiej, dobierze dla naszego pupila coś, co pozwoli mu tę noc przespać w spokoju – radzi lek. wet. Radosław Studniarski.

W tym trudnym dla zwierząt czasie warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu.

- Wielu z nas kocha zwierzęta wiec po ludzku pomyślmy o nich i nie sprawiajmy im niepotrzebnego cierpienia. Bawmy się i kochajmy mniej wystrzałowo – podsumowuje Jacek Bożek z Klubu Gaja, który przypomniał nam, że o zwierzaki warto zadbać, szczególnie w sylwestra.

d2s0rbr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s0rbr
Więcej tematów