Światowy Szczyt Kobiet. Będą darmowe wejściówki dla studentów i studentek
"Kobiece Davos" po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.
W czerwcu w Warszawie odbędzie się Światowy Szczyt Kobiet - spotkanie liderek świata polityki, biznesu, kultury, nazywane "kobiecym Davos". Jego organizatorzy zapraszają do udziału studentki polskich uczelni, dla których przygotowali bezpłatne wejściówki.
Światowy Szczyt Kobiet organizowany jest co roku w innej części świata. To największe i najważniejsze forum gospodarcze kobiet; w tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Polsce (9-11 czerwca). Szczyt od 26 lat gromadzi szefowe państw i rządów, kobiety - ministrów, członkinie kadry zarządzającej globalnych korporacji, organizacji pozarządowych i instytucji kultury oraz liderki w innych dziedzinach z kilkudziesięciu krajów.
Tematem przewodnim tegorocznego szczytu jest "budowa inkluzywnej gospodarki w epoce cyfrowej" - debaty skupią się m.in. na innowacyjności i możliwościach oferowanych przez nowe technologie oraz ich znaczeniu w procesie kształtowania gospodarek i udziale kobiet w tych procesach.
300 miejsc dla Polaków
Swoją obecność w Warszawie potwierdziły m.in. prezydent Kosowa Atifete Jahjaga, minister pracy, rodziny i spraw społecznych Portugalii Anja Kopaź Mrak, francuska minister ds. rodziny, dzieci i praw kobiet Laurence Rossignol, oraz niemiecka sekretarz stanu ds. edukacji i badań Cornelia Quennet-Thielen. Stronę polską reprezentować mają m.in. premier Beata Szydło, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania Wojciech Kaczmarczyk.
Na uczestniczki z Polski czeka blisko 300 miejsc, z czego 20 to bezpłatne pakiety uczestnictwa dla studentek polskich uczelni i szkół biznesu. Poza tym 200 osób (zarówno studentek, jak i studentów) będzie mogło wziąć udział w organizowanym w ramach Szczytu Youth Forum. Zgłoszenia można przesyłać do końca kwietnia.
Szczegóły dostępne są na tej stronie ; szczegółowe informacje na temat pakietów uczestnictwa można znaleźć tutaj , natomiast na temat udziału w Youth Forum, tutaj .
Pomysłodawczyni i organizatorka szczytu Irene Natividad podkresla, że ma on na celu poprawę pozycji kobiet w sferze gospodarczej. - W moim kraju, w USA, tylko 22 kobiety są dyrektorami generalnymi w 500 największych firmach, to tylko 4 proc. Dlatego nikogo nie powinno zaskakiwać, że podczas spotkań biznesu na szczeblu międzynarodowym, czy chodzi o Światową Organizację Handlu, Bank Światowy, czy Światowe Forum Ekonomiczne kobiety są nieobecne. Dlatego stworzyłyśmy Światowy Szczyt Kobiet i dlatego nieoficjalnie nazywa się nas "kobiecym Davos" - mówi Natividad.
Tylko 17 proc. uczestników zeszłorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos było kobietami (rok wcześniej - 15 proc.).