Trwa ładowanie...

Straż Miejska testuje nową metodę walki z wjeżdżającymi na czerwonym świetle

"Gdy zapala się czerwone światło, włączają się kamery, które rejestrują kierowców łamiących przepisy"

Straż Miejska testuje nową metodę walki z wjeżdżającymi na czerwonym świetle
d2f8ux7
d2f8ux7

- Wjazd na czerwonym świetle jest jedną z pięciu głównych przyczyn wypadków drogowych w Warszawie - mówi nam Monika Niżniak ze stołecznej straży miejskiej. Na niektórych skrzyżowaniach kierowcy nagminnie nie stosują się do sygnalizacji. Do takich miejsc należy zbieg ulic Dźwigowej i Globusowej.

- Od 2010 roku doszło tam do 21 wypadków drogowych spowodowanych wjazdem na czerwonym świetle, w których ucierpiało 21 osób - tłumaczy Niżniak. Z tego powodu straż miejska zdecydowała się objąć skrzyżowanie swoją najnowszą bronią do walki z piratami drogowymi. Mowa o systemie kamer sprzężonych z sygnalizacją. W jaki sposób działa?

- Gdy zapala się czerwone światło, włączają się kamery, które rejestrują kierowców łamiących przepisy- wyjaśnia rzecznika straży miejskiej. I dodaje, że "urządzenie daje nam możliwość identyfikacji parametrów każdego pojazdu, np. poprzez numery rejestracyjne".

d2f8ux7

Co ciekawe, system rejestruje również to, po jakim czasie od zapalenia się czerwonego światła pojazd wjechał na skrzyżowanie. Materiał filmowy jest przesyłany on-line do siedziby straży miejskiej, gdzie zostaje poddany analizie. Ostateczną decyzję o tym, czy doszło do złamania przepisów ruchu drogowego, podejmuje funkcjonariusz.

-* Kierowca, który nie zgadza się z naszym stanowiskiem, może przyjść do jednostki i zobaczyć popełnione wykroczenie* - zapewnia Niżniak. A co gdy pojazd wjedzie na skrzyżowanie jeszcze na żółtym świetle, a zjedzie już na czerwonym? - Sytuacje wątpliwe rozpatrujemy na korzyść kierowców - mówi rzeczniczka.

Skrzyżowanie ul. Globusowej i Dźwigowej jest drugim w tym roku, które zostało objęte przez straż kontrolą pod kątem wjazdu na czerwonym świetle. W sumie *straż miejska *prowadzi kontrole w 7 miejscach stolicy. Odbywają się one przy pomocy urządzeń wykonujących zdjęcia. Skrzyżowanie Globusowej z Dźwigową jest jedynym, gdzie wykorzystywane są kamery.

W ocenie straży miejskiej objęcie skrzyżowań stałymi kontrolami wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa. W obrębie tych miejsc nie odnotowano wypadków śmiertelnych, spadła liczba wykroczeń dotyczących wjazdu na czerwonym świetle, a zmiana zachowania kierowców przyczyniła się do udrożnienia ruchu. W 2014 r. w porównaniu do 2013 r. straż miejska odnotowała o 16,5 proc. mniej spraw rejestrowano w związku z niestosowaniem się kierujących pojazdami do sygnalizacji świetlnej.

d2f8ux7
d2f8ux7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f8ux7
Więcej tematów