Stoisko handlowe... odjechało na holowniku. Straż miejska vs nielegalni handlarze
"W naszym zainteresowaniu są przede wszystkim tzw. hurtownicy - osoby, które z tzw. nielegalnego handlu uczyniły stałe źródło dochodu"
Nielegalny handel uliczny jest prowadzony nie tylko z prowizorycznych stoisk, czy z tzw. „ręki". Coraz częściej strażnicy miejscy interweniują w związku pozostawieniem w miejscach zabronionych pojazdów, z których prowadzona jest sprzedaż. Jedną z takich interwencji, która zakończyła się usunięciem pojazdu na koszt właściciela, przeprowadzili mokotowscy strażnicy miejscy.
Al. Wilanowska róg ul. Wołoskiej w pobliżu jednej z galerii handlowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy z tego rejonu wpłynęło ponad 30 zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców z prośbą o podjęcie interwencji w związku z handlem ulicznym. Sprzedaż prowadzono w tym miejscu m.in. z pojazdów.* Ten samochód pozostawiono w strefie obowiązywania znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się) z tabliczką T-24 informującą, że pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.* Samochód służył za stoisko handlowe.
W naszym zainteresowaniu są przede wszystkim tzw. hurtownicy - osoby, które z tzw. nielegalnego handlu uczyniły stałe źródło dochodu. Mamy do czynienia z siecią stoisk handlowych należących do tych samych osób, w których imieniu ktoś inny prowadzi handel. Często są to również obcokrajowcy. Stąd też współpracujemy z innymi podmiotami: Strażą Graniczną, Policją, Urzędami Skarbowymi i Urzędami Dzielnic. Skala tego zjawiska wymaga od nas prowadzenia stałych kontroli i sięgania po różne narzędzia prawne – podkreśla Wojciech Janicki Naczelnik II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy
Pojazdy, z których prowadzony jest handel to często „wraki". Służą one też za podręczne magazyny. Zdarza się, że „wraki" są niezabezpieczone przed dostępem osób trzecich, uszkodzone, a teren w ich pobliżu jest zaśmiecony. Strażnicy wielokrotnie wydawali dyspozycję usunięcia tego typu pojazdów. Na terenie działania Oddziału Terenowego II (Mokotów, Ursynów, Wilanów) tylko w 2014 r. odnotowano 5217 zdarzeń dotyczących tzw. nielegalnego handlu. W wyniku podjętych przez strażników miejskich działań 4014 sprawców wykroczeń ukarano mandatami karnymi, w 148 przypadkach zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, a w 465 kolejnych skierowano wnioski o ukaranie do sądu.
Zobacz także: 2014: Ponad 85 tys. mandatów na kwotę 27 mln złotych