Trwa ładowanie...

Spożywanie alkoholu na "schodkach nad Wisłą" legalne?

Picie alkoholu na bulwarach wiślanych jest legalne - wynika z opinii prawnej, którą otrzymał ratusz.

Spożywanie alkoholu na "schodkach nad Wisłą" legalne?
d2xc21e
d2xc21e

Stołeczni funkcjonariusze straży miejskiej i policji wielokrotnie karali mandatami osoby spożywające alkohol na terenie bulwarów wiślanych. Nie istnieją jednak żadne uchwały stołecznego ratusza, które wprost mówiłyby o zakazie picia napojów procentowych na tym obszarze.

Profil społecznościowy "Legalnie nad Wisłą" opublikował zdjęcie pisma, które otrzymał od urzędu miasta w sprawie spożywania alkoholu na terenie Warszawy. Czytamy miedzy innymi, iż zgodnie z tym pismem "nie istnieją żadne uchwały Rady Miasta zakazujące spożywania alkoholu poza miejscami, w których spożywania zakazuje ustawa (m.in. ulice, parki i place)". Ponadto autorzy profilu informują, że jutro odbędzie się kolejna rozprawa w sprawie legalności spożywania alkoholu nad Wisłą.

(Tekst ustawy zamieszczony przez profil Legalnie nad Wisłą. Fot. Marek Tatała)

Przypomnijmy, że rozprawa w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia odbędzie się w związku z oskarżeniem przez policję Marka Tatały, warszawskiego ekonomisty, komentatora wydarzeń polityczno-gospodarczych, zawodowo związanego z sektorem organizacji pozarządowych (fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR) oraz założyciela profilu społecznościowego "Legalnie nad Wisłą". Zarzucono mu "usiłowanie spożycia alkoholu w miejscu publicznym". Na poprzedniej rozprawie nie stawił się oskarżyciel ani, (pomimo obowiązkowej obecności), świadkowie (dwóch funkcjonariuszy policji z Komendy Rejonowej Warszawa Śródmieście).

d2xc21e

Funkcjonariusze* celowo wprowadzają w błąd?*

Jak informuje na swojej stronie internetowej Tatała, - w Polsce nie istnieje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mieszkańców w błąd wprowadzają czasami sami policjanci i strażnicy błędnie informując o podstawie prawnej ukarania. Podobny pogląd dominował też w niektórych mediach - co zdaniem oskarżonego udało się częściowo zmienić dzięki jego zaangażowaniu.

Dalej publikuje między innymi zapis z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która to "nie zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Art. 14 ust. 2a mówi, że „zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”. - Czyli spożywanie alkoholu jest możliwe w miejscach publicznych nie będących ulicą, placem, parkiem czy innym miejscem wymienionym w ustawie, choć sama ustawa nie definiuje, żadnej z tych przestrzeni. Czasami dodatkowe regulacje dotyczące spożycia wprowadzają poszczególne gminy, ale w Warszawie nad Wisłą takie przepisy nie obowiązują - komentuje Marek Tatała.

Co więcej picie alkoholu na bulwarach wiślanych jest legalne - wynika z opinii prawnej, którą otrzymał ratusz. Policja i straż miejska twierdzą,że: - bulwary to część pasa drogowego. I zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości nie wolno tam pić alkoholu - mówił w 2015 roku "Gazecie Stołecznej" Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

d2xc21e

Źródło: (marektatala.pl/LegalnienadWisłą)
Zdjęcia: FP Schodki Nad Wisłą

d2xc21e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xc21e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj