Trwa ładowanie...

Sokiści otrzymają dużo więcej uprawnień. "Pozycja zbliżona do policji"

W opinii przygotowanej przez Radę Legislacyjną przy rządzie, proponowane zmiany mogą prowadzić do mieszania się kompetencji służb.

Sokiści otrzymają dużo więcej uprawnień. "Pozycja zbliżona do policji"
deq7c9q
deq7c9q

Więcej uprawnień dla Straży Ochrony Kolei przewiduje projektu ustawy o SOK nad którym pracuje MSWiA. Wśród nowych kompetencji jest między innymi możliwość zatrzymania podejrzanego, kontroli osobistej, sprawdzania bagaży czy pobierania odcisków palców i materiału genetycznego. Projekt daje możliwość prowadzenia śledztwa także poza obszarem kolejowym.

Zdaniem biegłego sądowego w zakresie bezpieczeństwa kolejowego inżyniera Ryszard Kępki, straż ochrony kolei w pewnych sytuacjach potrzebuje więcej uprawnień. Jako przykład podał tak zwanych awanturujących się podróżnych, czy pseudokibiców, kiedy sokiści są praktycznie bezradni i muszą wzywać policję.

W opinii przygotowanej przez Radę Legislacyjną przy rządzie, proponowane zmiany mogą prowadzić do mieszania się kompetencji służb, bo SOK otrzymałby "pozycję zbliżoną do policji". Zdaniem eksperta sądowego Ryszarda Kępki, konieczne jest wypracowanie dobrych rozwiązań akceptowanych przez poszczególne służby. Wśród rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o straży ochrony kolei mowa jest między innymi o możliwości prowadzenia śledztwa przez SOK na terenie skupów złomu w związku z kradzieżami elementów infrastruktury kolejowej.

Źródło: (IAR)

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj