Sokiści otrzymają dużo więcej uprawnień. "Pozycja zbliżona do policji"
W opinii przygotowanej przez Radę Legislacyjną przy rządzie, proponowane zmiany mogą prowadzić do mieszania się kompetencji służb.
Więcej uprawnień dla Straży Ochrony Kolei przewiduje projektu ustawy o SOK nad którym pracuje MSWiA. Wśród nowych kompetencji jest między innymi możliwość zatrzymania podejrzanego, kontroli osobistej, sprawdzania bagaży czy pobierania odcisków palców i materiału genetycznego. Projekt daje możliwość prowadzenia śledztwa także poza obszarem kolejowym.
Zdaniem biegłego sądowego w zakresie bezpieczeństwa kolejowego inżyniera Ryszard Kępki, straż ochrony kolei w pewnych sytuacjach potrzebuje więcej uprawnień. Jako przykład podał tak zwanych awanturujących się podróżnych, czy pseudokibiców, kiedy sokiści są praktycznie bezradni i muszą wzywać policję.
W opinii przygotowanej przez Radę Legislacyjną przy rządzie, proponowane zmiany mogą prowadzić do mieszania się kompetencji służb, bo SOK otrzymałby "pozycję zbliżoną do policji". Zdaniem eksperta sądowego Ryszarda Kępki, konieczne jest wypracowanie dobrych rozwiązań akceptowanych przez poszczególne służby. Wśród rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy o straży ochrony kolei mowa jest między innymi o możliwości prowadzenia śledztwa przez SOK na terenie skupów złomu w związku z kradzieżami elementów infrastruktury kolejowej.
Źródło: (IAR)
Przeczytaj też: Prokuratura ściga porucznika rezerwy. Zarzuca mu szpiegostwo