Sasin zmienia zdanie. "Projekt ustawy metropolitalnej zostanie poddany konsultacjom"
Zmiana frontu? "Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby przeprowadzić wysłuchanie publiczne nt. projektu ustawy o ustroju Warszawy".
07.02.2017 14:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby przeprowadzić wysłuchanie publiczne nt. projektu ustawy o ustroju Warszawy, ale na razie jesteśmy na wstępnym, przedsejmowym etapie prac - powiedział we wtorek poseł PiS Jacek Sasin. Zapewnił, że projekt zostanie poddany konsultacjom.
Zorganizowania w Sejmie publicznego wysłuchania projektu ustawy PiS ws. ustroju Warszawy chce Związek Miast Polskich. ZMP zwrócił się w tej sprawie w ubiegły piątek właśnie do Sasina, jako posła, który przedstawiał projekt. W przekazanym we wtorek komunikacie Związek przekonuje, że ws projektu potrzebne jest przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych.
Sasin powiedział, że nie dostał jeszcze prośby ze strony Związku Miast Polskich, by zwrócił się do sejmowej komisji o przeprowadzenie wysłuchania publicznego. - Nie wykluczam, że do Sejmu, gdzieś to wpłynęło, ale do moich rąk to nie wpłynęło - zaznaczył poseł.
- Aby wysłuchanie publiczne mogło się odbyć, projekt ustawy musiałby być procedowany w parlamencie. Taka procedura wysłuchania publicznego jest na etapie prac w komisji sejmowej - podkreślił poseł PiS.
Co trafi do Sejmu?
Zgodnie z regulaminem Sejmu, to komisja, do której skierowany został dany projekt ustawy, podejmuje na pisemny wniosek posła, uchwałę o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego. Uchwała taka może zostać podjęta po zakończeniu pierwszego czytania projektu, a przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania. Samo wysłuchanie publiczne odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, tylko na jednym posiedzeniu komisji.
Sasin zaznaczył, że projekt ustawy ws metropolii warszawskiej jeszcze nie odbędzie pierwszego czytania, w związku z czym nie trafi do komisji. - Na razie jesteśmy na tym wstępnym etapie, jeszcze przedsejmowym, czyli przed procedura sejmową i odbędziemy te wszystkie rozmowy i konsultacje na tym etapie - zapewnił polityk PiS.
Powtórzył, że obecnie PiS chce przeprowadzić różnego rodzaju spotkania i konsultacje i wyraził nadzieję, że "również Związek Miast Polskich będzie chciał w tych konsultacjach uczestniczyć". W niedzielę na łamach WawaLove.pl pisaliśmy o petycji do Jacka Sasina, w której autorzy apelowali o "rzetelne konsultacje" w sprawie projektu. Udało się zebrac ponad 11 tysięcy podpisów.
Poseł PiS ma również nadzieję, że zanim projekt trafi do prac w Sejmie "uda się większość problemów usunąć".
- I być może takiej potrzeby wysłuchania publicznego nie będzie. Ale jeśli będzie, to oczywiście jesteśmy za tym, ja jestem za tym, żeby jak najwięcej rozmawiać i żeby jak najwięcej różnych płaszczyzn do takiej dyskusji było (...). Gdyby okazało się, że jeszcze będzie za mało tych rozmów w tym okresie przedsejmowym, nie miałbym nic przeciwko temu, żeby takie wysłuchanie również zrobić - powiedział Sasin.
Podkreślił, że propozycja PiS jest projektem stricte ustrojowym dotyczącym funkcjonowania metropolii warszawskiej. - Jest kolejną próbą, takich prób w poprzednim czasie było bardzo wiele, dotychczas nieudanych. Mam nadzieję, że będziemy w stanie na podstawie tego projektu, taką udaną próbę stworzyć - powiedział Sasin.
Warszawa metropolią?
Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem PiS ws. metropolii warszawskiej, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt ustawy krytykują władze Warszawy oraz część samorządów.
Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin". Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. Przeciwko inicjatywie byli radni PiS.
Źródło: (PAP)
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Nawet 2,5 mln złotych: tyle ma kosztować referendum ws. zmiany ustroju Warszawy