RegionalneWarszawaRusza "Warszawa w budowie 6. Miasto artystów"

Rusza "Warszawa w budowie 6. Miasto artystów"

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny - obowiązują wejściówki

Rusza "Warszawa w budowie 6. Miasto artystów"

"Warszawa w budowie" to coroczne wydarzenie, podczas któego odbywały się dotąd liczne spotkania poruszające problematykę przestrzeni przestrzeni, architektury i procesów partycypacyjnych. W tym roku przyszedł czas na artystów.

Warszawa 2014 roku jest centrum życia artystycznego Polski. To tutaj swoje siedziby mają najważniejsze instytucje kultury, galerie komercyjne i redakcje magazynów kulturalnych. Każdego miesiąca otwiera się kilkanaście wystaw, odbywają się prezentacje książek, performanse, dyskusje i pokazy filmów. Również za sprawą symbolicznych realizacji w przestrzeni publicznej ("Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" Joanny Rajkowskiej, "Tęcza" Julity Wójcik ) warszawska sztuka pojawia się na pierwszych stronach gazet, a mieszkańcy stolicy mają wyrobione zdanie na jej temat.

Również sami twórcy przez swój styl życia wyznaczają trendy, które po pewnym czasie stają się obowiązujące i typowe dla społeczeństwa lub niektórych jego grup. Artyści oraz ich sztuka odgrywają więc ważną rolę w procesach emancypacyjnych.

WWB od początku była festiwalem opisującym miasto. W tym roku opowiedzą o nim artyści sztuk wizualnych, których rola w tworzeniu Warszawy jest ciągle niedoceniana. To oni byli często prekursorami nowego miejskiego życia, które dzisiaj stanowi o atrakcyjności stolicy.

Lecz bycie artystą wcale nie jest łatwe. Artyści są pozostawieni sami sobie, często pozbawieni są możliwości przejścia na emeryturę, czy znalezienia przestrzeni do pracy. Jak odnajdują się w tej rzeczywistości? Jakie postawy przyjmują? Czy są świadomi swoich praw? Czy w Warszawie jest potrzebna nowa umowa społeczna między artystami a władzą? Jaka jest ich rola w kształtowaniu przestrzeni publicznej? Czy ich działania mogą być inspiracją dla mieszkańców Warszawy? Na te pytania podczas festiwalu WWB będą poszukiwane odpowiedzi. Podobnie jak w poprzednich edycjach punktem wyjścia będzie przeszłość. WWB6 opowie historię nowocześnie pojmowanego życia artystycznego, szukając jego źródeł w pierwszych publicznych wystawach oraz w narodzinach systemu edukacji artystycznej i ich wpływie na miasto.

Głównymi elementami WWB6 będą wystawy w pięciu miejscach: w Instytucie Awangardy, Domu Towarowym Braci Jabłkowskich, pracowniach przy ul. Inżynierskiej, pracowni Jana Styczyńskiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej.

Inauguracja festiwalu odbędzie się podczas Balu Gałganiarzy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w sobotę 11 października 2014 r. Ta impreza kontynuuje tradycje popularnych balów przebierańców, z których Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie słynęła od dwudziestolecia międzywojennego i lat 50. Darmowe wejściówki można odbierać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Ilość miejsc ograniczona.

W kolejnych dniach festiwalu będzie można wziąć udział m.in. w dyskusji o pracowniach artystycznych, artystycznym nocnym biegu, czy dyskusji o artystach jako istotach miejskich.

Pełny program festiwalu znajdziecie TUTAJ

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)