Trwa ładowanie...

Ruchy Miejskie żądają dymisji szefa klubu PO w Radzie Warszawy. "Jest odpowiedzialny za manipulacje"

Miasto Jest Nasze chce dymisji szefa klubu PO w Radzie Warszawy Jarosława Szostakowskiego. Tłumaczą, że jest odpowiedzialny za manipulacje okręgami wyborczymi.

Ruchy Miejskie żądają dymisji szefa klubu PO w Radzie Warszawy. "Jest odpowiedzialny za manipulacje"Źródło: East News, fot: AGENCJA SE
d1fo86k
d1fo86k

W marcu bieżącego roku Rada Miasta dokonała podziału miasta na okręgi wyborcze. Natomiast na przełomie maja i czerwca Państwowa Komisja Wyborcza uchyliła postanowienia komisarza wyborczego w Warszawie dotyczące podziału na okręgi Pragi-Południe i Ochoty. PKW stwierdziła, że Rada Warszawy „bez takiej konieczności, zmieniła całkowicie dotychczasowy podział na okręgi wyborcze, tj. dokonała zmian w większym zakresie, niż było to konieczne”.

Stołeczny ratusz odwołał się od decyzji PKW do sądu pierwszej instancji, a następnie do sądu drugiej instancji. Ostatecznie Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Tydzień temu podczas nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przywróciła wcześniejszą liczbę okręgów wyborczych na Pradze-Południe.

Teraz koalicja 11 organizacji, która startuje w wyborach samorządowych, żąda wyciągnięcia konsekwencji i odwołania ze stanowiska przewodniczącego klubu PO w Radzie Warszawy Jarosława Szostakowskiego. To on w marcu 2018 r. wnosił poprawki, które zmieniały kształt okręgów wyborczych m.in. na Ochocie.

d1fo86k

Patryk Słowicki ze stowarzyszenia Ochocianie tłumaczył, że okręgi zostały zmienione wrzutką na komisji, bez uprzedzenia kogokolwiek. - My już w marcu alarmowaliśmy, że ten podział łamie zasady. Nie można tak drastycznie z kadencji na kadencję zmieniać okręgów wyborczych. Zaskarżyliśmy to do Komisarza Wyborczego. PO stwierdziła, że zrobi tak jak w „Samych Swoich“: „Sądy sądami, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie“. Warto przytoczyć, co napisał sąd pierwszej instancji: „zmiana okręgów wyborczych była działaniem przeciwko obywatelom“. Od dziś będziemy tak rozwijać skrót PO: „Przeciwko Obywatelom“ - podsumował Słowicki.

Z kolei Justyna Glusman, kandydatka koalicji na prezydenta Warszawy przypomniała, że PO oburzała się nie tak dawno na polityków PiS, którzy próbowali zmniejszyć okręgi do Parlamentu Europejskiego. - Zastanawiamy się, czy tacy ludzie jak radny Szostakowski, który swoją poprawką dokonał zmiany, może mówić o nowej jakości i obronie demokracji - stwierdziła Glusman.

d1fo86k

Komitet Wyborczy złożył petycję o odwołanie Jarosława Szostakowskiego z funkcji przewodniczącego klubu radnych w Radzie Miasta.

Zobacz także: Adam Bielan: przypomnijmy, kto zaczął wojnę na billboardy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1fo86k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fo86k
Więcej tematów