Rocznica Cudu nad Wisłą. Figura Matki Bożej Łaskawej stanie przy wjeździe do Warszawy
Przy trasie ekspresowej S8 ma stanąć ośmiometrowy posąg Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. Diecezja praska chce w ten sposób uczcić stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 r.
- Posąg Matki Bożej Łaskawej stanie przy wjeździe do Warszawy
- Będzie wzorowany na obrazie z kościoła Jezuitów
- Figura zostanie sfinansowana z datków wiernych
- Figura Matki Bożej Łaskawej ma być odlana z brązu. Będzie mieć trzy metry i stanie na postumencie o wysokości pięciu metrów przy powstającym kościele pw. św. Jana Pawła II w Radzyminie - powiedział warszawskiej "Gazecie Wyborczej" Jakub Troszyński, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej.
Figura stanie przy trasie S8 na obwodnicy Radzymina. Posąg ma być wzorowany na obrazie Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w kościele O. Jezuitów przy ul. Świętojańskiej w Warszawie. Rzeźbę mają wykonać uznani artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jak powiedział w rozmowie z KAI biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński, posąg "ma być widoczny dla wszystkich wjeżdżających do stolicy".
Wierni zapłacą za budowę pomnika
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza, że wpłynęła do niej taka informacja. Jak dodaje, GDDKiA "nie ma wpływu na konstrukcje ustawiane poza pasem drogi".
Rzecznik diecezji zapowiada, że posąg powstanie dzięki datkom wiernych. W przyszłym roku diecezja ogłosi zbiórkę.
Dlaczego Matka Boża Łaskawa? Jak podkreśla rzecznik diecezji, w książkach są świadectwa osób, które mówiły o pojawieniu się wówczas na niebie postaci Matki Bożej Łaskawej, która jest patronką Warszawy.
To kolejny już pomysł na upamiętnienie rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Pod koniec listopada stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki poinformował, że budowa pomnika Bitwy Warszawskiej rozpocznie się w 2020 r. na placu Na Rozdrożu. Uchwałę w tej sprawie podjęli warszawscy radni w lipcu tego roku.
W grudniu ma zostać ogłoszony konkurs na projekt pomnika, a wybór zwycięskiego projektu zakończy się do marca przyszłego roku. Budowa monumentu jest planowana na drugą połowę 2020 r.
Z kolei budowa łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę z 1920 r. to inicjatywa Fundacji Towarzystwa Patriotycznego, której założycielem jest Jan Pietrzak. Satyryk chciałby, aby łuk stanął na Wiśle. Pomysłowi temu sprzyja premier Mateusz Morawiecki.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl