RegionalneWarszawaPropozycja dla Warszawy. Zamiast wycinki drzew na Wybrzeżu Helskim, chcą rozwiązania, jak w Krakowie

Propozycja dla Warszawy. Zamiast wycinki drzew na Wybrzeżu Helskim, chcą rozwiązania, jak w Krakowie

Jest pomysł, jak uniknąć wycinki drzew wzdłuż ul. Wybrzeże Helskie po praskiej stronie Wisły w Warszawie. Ratuszowi przedstawiono propozycję zakupu mobilnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Autorem pomysły jest fundacja "Ja Wisła".

Propozycja dla Warszawy. Zamiast wycinki drzew na Wybrzeżu Helskim, chcą rozwiązania, jak w Krakowie
Źródło zdjęć: © East News | Marek Lasyk
Katarzyna Romik

Takie zabezpieczenia przed falą powodziową stosuje z powodzeniem Kraków. Gdy do miasta zbliża się fala powodziowa, służby zabezpieczają wejście na Bulwary nad Wisłą specjalnymi bramami i nadbudowują dodatkowe zapory na stojących już w tym miejscu ogrodzeniach.

Zdaniem aktywistów i działaczy ze stowarzyszenia "Ja Wisła" podobne rozwiązania można zastosować w Warszawie - informuje portal tvnwarszawa.pl.

Przypomnijmy, że przedstawiciele tej organizacji aktywnie uczestniczą w protestach przeciwko wycince drzew na Wybrzeżu Helskim.

Najbliższą akcję zaplanowali na niedzielę, 16 lutego br. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Warszawy z rodzinami, przyjaciółmi, prowiantem, herbatą i zielonymi sercami, które chcą przywiesić do drzew.

Warszawa. Zamiast wycinki drzew na Wybrzeżu Helskim, mobilne zabezpieczenia

- To dziesięciokrotnie tańsze rozwiązanie - zapewnia prezes fundacji "Ja Wisła". Przemek Pasek przekonywał do tego rozwiązania podczas ostatnich konsultacji warszawskiego ratusza ze stroną społeczną.

- Koszt zakupu dla Pragi systemu IBS, najnowocześniejszej metody Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej, o długości 2000 m i wysokości 165 cm wynosi: 7 mln zł, czas realizacji: dziesięć tygodni. W tym przypadku nie trzeba wycinać ani jednego drzewa. System mobilnych metalowych grodzi stawia się tylko w czasie zagrożenia powodzią bezpośrednio na jezdni Wybrzeża Helskiego i Szczecińskiego - napisał również na Facebooku aktywista.

Zaznaczył, że takie systemy stosuje wiele miast w Europie, min.: Kolonia, Budapeszt, Kraków, Kazimierz Dolny.

Warszawa podkreśla, że musi skupić się na projekcie, który leży na stole. Na rozpatrywanie zupełnie innego rozwiązania i wdrożenie innych zabezpieczeń przeciwpowodziowych jest za późno. Odrzucenie już procedowanego projektu, który zakłada wycinkę drzew, wiązałoby się również z konsekwencjami finansowymi - zauważają urzędnicy stołecznego ratusza.

W czwartek i piątek odbędzie się kolejna tura rozmów między urzędnikami, aktywistami i ekologami oraz ekspertami. Do tej pory nie udało się wypracować kompromisu, który przyjęłyby wszystkie strony.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koniec "Czarnego Kota". Wewnątrz rozrzucone dokumenty i połamane meble

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)