Trwa ładowanie...

Prom, statek, łódź tradycyjna. Wiślane wakacje

W to lato rzeka otwiera się na miłośników żeglugi

Prom, statek, łódź tradycyjna. Wiślane wakacje
d99cgx2
d99cgx2

Wśród nowych ofert znaleźć można m.in. rejsy rodzinne, klubowe, a nawet nocne. Propozycje dostępne są przez cały sezon, choć uzależnione od zmiennych stanów Wisły. Lista propozycji spędzania czasu na Wiśle w Warszawie sukcesywnie się poszerza. Pomimo, że rzeka jest kapryśna i aktualny stan wody utrudnia pływanie, armatorzy żeglugi już w ten weekend zapraszają na pokłady.

Mała żegluga

To dwie „pętle przewozowe” tradycyjnymi drewnianymi łodziami, które kursują między plażami i pomostami na centralnym odcinku warszawskiej rzeki. Płynąć można od Płyty Desantu (przy klubokawiarni Pomost 511), do końca lewobrzeżnego bulwaru na Żoliborzu (klubokawiarnia Chwile Wolne) i dobrze już znanej warszawiakom Plaży Żoliborz (klubokawiarnia Boogalo).

Jedna „pętla” organizowana jest przez Flotę 511 pomiędzy przystankami Pomost 511, plaża Poniatówka i klub Barka przy Pomniku Syrenka. Więcej informacji można znaleźć tutaj .

Druga pętla zorganizowana jest przez Flotę Aquatica, z możliwością przesiadki na Barce, pływa pomiędzy Bulwarem w rejonie Syrenki, następnie do przystani Aquatica przy Plaży Rusałka/ZOO (klub La Playa) oraz do bulwaru pod Starym Miastem i Plaży Żoliborz.

d99cgx2

Kajaki i deski

W okresie wakacji, podobnie jak w latach ubiegłych działa warszawska pętla rowerowo-kajakowa. To usługa indywidualnych krótkich wypożyczeń kajaków powiązanych z system miejskiego roweru publicznego Veturilo.

Pętla obejmie centralny odcinek warszawskiej rzeki – od Płyty Desantu (Pomost 511) do Plaży Żoliborz (517 km rzeki). Zatrzymać można się też na trasie np. przy plaży Poniatówka. Do dyspozycji amatorów kajakarstwa jest 20 kajaków. Można je wypożyczać od wtorku do piątku w godzinach 17.00-20.00 na spływy krótsze (kajakiem można wrócić do wypożyczalni Pomost 511 lub zostawić go na plaży Poniatówka). W weekendy można pływać na całym dłuższym odcinku (zostawić kajak na Żoliborzu), w godz. 12.00-20.00.

Flota 511 daje także możliwość pływania na desce z wiosłem. Specjaliści od S.U.P. (Stand Up Paddle - „wiosłowanie na stojąco”) pokazują jak łączyć deskę surfingową z wiosłem w pozycji stojącej.

Rodzinne pływanie

13 lipca ruszy także statek Warszawskiej Strefy Rodziny nad Wisłą. Statek będzie towarzyszył działającej już Warszawskiej Strefy Rodziny przy ul. Starej 4, działającej w każdy wakacyjny weekend soboty i niedziele w godz. 11.00-18.00.

d99cgx2

Będzie wypływał z Podzamcza (przystanek Multimedialny Park Fontann na wys. ul. Boleść) w kierunku Pomnika Syrenki (na wys. ul. Tamka) i z powrotem. Na pokładzie będą przygotowane specjalne rodzinne animacje prowadzone przez Teatr Trip. Wstęp na rejsy będzie bezpłatny, a pierwszeństwo mają rodziny z dziećmi. Planowane są trzy rejsy dziennie, trwające około 1,5 godziny.

Rejsy nocne

Nową usługą żeglugową jest w tym roku pływanie na „zachód słońca”. Rejsy odbywają się statkiem Stalmach z przystanku pod Pomnikiem Syrenki – przy barce Śledź nad Wisłą. Rejsy, którym towarzyszy specjalnie komponowana do nastroju danego dnia muzyka trwają 2 godziny. Podobnie jak przypadku statku ornitologicznego są dostępne codziennie za wyjątkiem poniedziałku i soboty. Bilety w cenie 25 zł można rezerwować pod nr tel. 513 126 933. Pierwszy nocny rejs planowany jest także na wtorek, 7 lipca.
Muzykę komponują członkowie składu Soul Service.

Warszawskie Linie Turystyczne

Na stałe w krajobraz żeglugowy wpisał się już zaś tramwaj wodny i statek do Serocka Warszawskich Linii Turystycznych.
Tramwaj „Wars” pływa w piątki, soboty i niedziele. Rejs trwa ok. półtorej godziny. W tym roku oferta została wzbogacona o usługi przewodnickie. W godz. 11.00-12.45 przewodnicy STOP - Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków opowiadają o nadwiślańskiej przyrodzie, a podczas rejsu o godz. 13.00 przewodnicy Złotej Kaczki snują opowieści o Warszawie historycznej i współczesnej widzianej z perspektywy rzeki.

d99cgx2

Dla tych, którzy lubią całodzienne wycieczki przygotowany został specjalny rejs Wisłą i Kanałem Żerańskim do Serocka, znajdującego się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, nad Zalewem Zegrzyńskim. Statek „Zefir" wypływa o godz. 9.00 z przystanku Cypel Czerniakowski, pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w południe przybija do molo w Serocku. Około godz. 13.45 statek wypływa w rejs powrotny do Warszawy i około godziny 19.00 cumuje na Cyplu Czerniakowskim. „Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Trasa, którą płynie "Zefir" jest częścią Szlaku Wodnego im. Stefana Batorego.

Ciekawą forma odwiedzenia obu brzegów Wisły stały się regularnie kursujące promy. Przeprawić można się bezpłatnie w czterech najpopularniejszych miejscach. Do 31 sierpnia promy łączące Cypel Czerniakowski i Saską Kępę, most Poniatowskiego i Stadion Narodowy oraz Podzamcze Fontanny i ZOO w soboty, niedziele i święta kursują 30 razy dziennie, a w dni powszednie – 14 razy. Prom z Nowodworów do Łomianek pływa pomiędzy brzegami 30 razy dziennie w soboty, niedziele i święta oraz 7 razy w dni robocze.

d99cgx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d99cgx2
Więcej tematów