Prawdziwy pogrom na egzaminach na prawo jazdy
Ponad połowa osób przystępujących do egzaminu musi go powtarzać - to dane z Mazowsza
Rok po zaostrzeniu przepisów spadła zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kat. B. Na Mazowszu średnio ponad połowa osób przystępujących do egzaminu musi go powtarzać - czytamy na stronie RDC .
Czytaj również: Mniej praw jazdy, więcej samochodów i taksówkarzy
Zgodnie z nowymi zasadami testy nie są jawne, a egzaminy za każdym są razem inne. Obecnie pytania to nieskończona ilość kombinacji. Aby zdać, trzeba uzyskać minimum 68 na 74 punkty.
- *Kiedyś średnio inteligentny człowiek testów uczył się na pamięć w dwa wieczory. Dzisiaj wymaga to więcej nauki, bo nie ma bazy danych na rynku. Trzeba się wreszcie nauczyć i mamy zdecydowanie lepszych kierowców . To natychmiast przekłada się na zdanie egzaminu praktycznego* - uważa Andrzej Szklarski dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.
Czy faktycznie tak jest? W WORD w Ciechanowie egzaminu teoretycznego nie zdaje ponad połowa osób. Pogorszyły się także statystyki zdawalności egzaminu praktycznego. W Płocku w 2012 roku teorię zdawało 76 procent (9303 osoby). W 2013 r. liczba ta spadła do 38,8 procent (4926 osób). W Płocku, porównaniu rok do roku spadła też liczba osób przystępujących do egzaminu praktycznego.
Na całym Mazowszu - w porównaniu z 2012 r. - teorię na prawo jazdy zdaje połowa mniej kursantów. WORDy w Warszawie zwalniają ludzi,zmieniają też godziny funkcjonowania z 6:00-22:00 na 8:00-16:00. Jedynie oddział na ul. Odlewniczej czynny jest do godziny 20:00.
W ciągu ostatniego roku upadła już 1/3 warszawskich szkół nauki jazdy. A jeszcze rok temu instruktorzy pracowali od rana do nocy. Kiedyś na egzamin trzeba było czekać nawet miesiąc. Teraz to 2-3 dni.
W nowym systemie nie ma bazy pytań, jednak kursanci już znaleźli na to sposób. Założyli na Facebooku fanpage “ Prawo jazdy 2013 – pytania egzaminacyjne ”, który ma już ponad 42 tysiące fanów. W opisie strony czytamy: “Piszcie pytania, które zapamiętaliście. Również bez odpowiedzi – objaśnimy, wyjaśnimy. Pomóżmy sobie wzajemnie.”
Czytaj również: Warszawski humor: Test na prawo jazdy