Trwa ładowanie...

Powstaną dwa nowe parki. Poznaliśmy ich lokalizacje!

W stolicy znajduje się obecnie 76 parków o łącznej powierzchni ok. 715 ha

Powstaną dwa nowe parki. Poznaliśmy ich lokalizacje!
d11zve3
d11zve3

Dwa nowe parki o łącznej powierzchni blisko 10 ha powstaną w Ursusie i na Mokotowie, na ich terenie będą zbiorniki wodne oraz różne gatunki drzew i krzewów - poinformował w środę stołeczny ratusz. Na stworzenie parków miasto otrzyma 14 mln zł dofinansowania z UE.

O tym, że mają powstać nowe przestrzenie parkowe w Warszawie, informowaliśmy już w październiku 2016 roku , gdy powołano Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (ZZW).

Park na Mokotowie powstanie u zbiegu ul. Puławskiej i W. Rzymowskiego, wokół Stawu Służewieckiego. Będzie miał ponad 5,11 ha powierzchni. Główną atrakcją parku będzie Potok Służewiecki.

d11zve3

Prace nad stworzeniem parku już się rozpoczęły, a najważniejszym przedsięwzięciem było odtworzenie istniejącego dawniej na potoku naturalnego przepływowego zbiornika wodnego. Powstała tama piętrząca i kładka dla pieszych, pomost-molo, trzy wyspy dla ptactwa wodnego obsadzone naturalną roślinnością wodną.

Dalsze plany zakładają wykonanie górek widokowych, alejek, oświetlenia, małej architektury, nasadzenie roślinności - m.in. 115 drzew, krzewów i roślin wodnych.

W planach jest także budowa siłowni plenerowej oraz strefy dla psów.

Stworzenie parku wraz z całym wyposażeniem ma kosztować ok. 10 mln zł, a prace zakończą się jesienią tego roku. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.

d11zve3

Drugi zapowiadany przez miasto park - EKOpark - będzie znajdował się w Ursusie, wzdłuż ul. Gierdziejewskiego, między ul. Warszawską, Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich.

Dziś ten teren to ok. 4,44 ha nieużytków, które zamienią się w park, jednak będzie to inna przestrzeń niż ta przy Potoku Służewieckim - bardziej dzika i naturalna.

Park ma być podzielony na różne strefy - od dzikich łąk, przez obszary mieszane (z terenami podmokłymi) aż po trawniki. Powstaną niewielkie pagórki-nasypy, które zostaną obsadzone roślinnością - będzie to ochrona przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza z sąsiednich ulic.

W parku mają znaleźć się także budki lęgowe i poidełka oraz krzewy w formie żywopłotów zapewniających schronienie i warunki do gniazdowania dla wielu gatunków ptaków. Zaplanowano także system niecek bioretencyjnych zbierających wodę z całego parku.

d11zve3

Wszystko ma kosztować ok. 10 mln zł. Realizacja rozpocznie się w 2018 roku i potrwa ok. dwóch lat. Dofinansowanie unijne wyniesie 7 mln zł.

W ciągu ostatnich 10 lat powstało 11 nowych parków. W tej chwili w Warszawie znajduje 76 parków o łącznej powierzchni ok. 715 ha - podaje miasto.

d11zve3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11zve3
Więcej tematów