Trwa ładowanie...

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu!

Radni jednogłośnie uchwalili projekt przedstawiony przez Ratusz!

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu!
dtz08nv
dtz08nv

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego stanie w al. Wojska Polskiego na Żoliborzu. Za monument honorowego obywatela stolicy zapłaci miasto. Radni jednogłośnie uchwalili projekt przedstawiony przez Ratusz!

Pomnik to owoc wielomiesięcznej aktywności stowrzyszenia Młodzi Dla Polski. Jak podkreślają członkowie, pomnika nie byłoby bez udanej współpracy z radnymi miejskimi i działań miejskich urzędników. Pomnik stanie na Al. Wojska Polskiego, w pobliżu domu, w którym mieszkał rotmistrz. jest to także mejsce, gdzie Pilecki na ochotnika dał się złapać w łapance, by później trafić do Auschwitz.

Jak już pisaliśmy, problemem była lokalizacja pomnika. Częśc radnych chciała by pomnik stanął po budowie stacji metra na placu Wileńskim. Miał zastąpić pomnik Czterech Śpiących. Przeciwko tej lokalizacji była m.in. rodzina Pileckiego. Nowa lokalizacja została przez nią zaakceptowana. Inne propozycje, jakie proponowali radni to m.in. więzienie przy ulicy Rakowieckiej, plac Starynkiewicza i ul. Pileckiego na Ursynowie.

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, Witold Pilecki walczył m.in. w bitwie warszawskiej oraz wyzwalał Wilno. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, by po jej zakończeniu przejść do konspiracji. Następnie, z własnej inicjatywy, dostał się do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie zorganizował ruch oporu wśród więźniów. Był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących holokaust. Po 3-letnim pobycie w Auschwitz i zorganizowaniu ruchu oporu liczącego ponad 1000 osób, dokonał ucieczki, a następnie wziął udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego dostał się do niewoli niemieckiej. Później dostał się Włoch, a jesienią 1945 roku wrócił do Polski, gdzie został oskarżony przez ówczesne władze o działalność szpiegowską i skazany na karę śmierci, którą wykonano w więzieniu na Rakowieckiej strzałem w tył głowy.

dtz08nv
dtz08nv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtz08nv
Więcej tematów