Trwa ładowanie...

Pokonaj cukrzycę! Obchody Światowego Dnia Zdrowia

Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę.

Pokonaj cukrzycę! Obchody Światowego Dnia Zdrowia
d14carv
d14carv

Zapobieganie cukrzycy, wczesne jej wykrywanie oraz leczenie są dziś głównymi tematami obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Z tej okazji w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie zorganizowano konferencję prasową.

Według najnowszych danych, w Polsce mamy 2 miliony 730 osób chorych na cukrzycę. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński podkreśla, że cukrzycy trzeba zapobiegać już w dzieciństwie, przede wszystkim należy dbać o prawidłową masę ciała naszych najmłodszych. Przypomina, że mamy epidemię nadwagi, a walka z nią polega na właściwym odżywianiu się i odpowiedniej dawce ruchu na co dzień.

Docent Marianna Bąk z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego uważa, że ruch i dieta są podstawą w zapobieganiu cukrzycy. Przestrzega jednak przed głodzeniem się. Najnowsze badania dowodzą, jak ważne jest regularne spożywanie posiłków. Przede wszystkim należy jeść śniadania, bo inaczej organizm sam produkuje cukier i rozpoczyna się tzw. błędne koło - zaznacza. Ponadto zwraca uwagę na to, iż jednym z istotnych czynników regulujących stężenie cukru we krwi jest odpowiednia długość snu.

Działalnośc WHO

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. WHO informuje, że wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także jakie są sposoby jej wykrywania i leczenia.

d14carv

WHO podejmuje działania mające na celu promocję wiedzy o cukrzycy w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia . Tym samym pragnie:

- doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach;

- spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę;

- ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.

d14carv

Źródło: (WHO/IAR)

d14carv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14carv
Więcej tematów