Trwa ładowanie...

Pociągi wrócą do Zegrza! "Dojedziemy w 40 minut"

Rząd ujął tę inwestycję w Krajowym Programie Kolejowym

Pociągi wrócą do Zegrza! "Dojedziemy w 40 minut"
d19p7kk
d19p7kk

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał, wraz z przedstawicielami Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Legionowskiego, PKP Polskich Linii Kolejowych, Powiatu Pułtuskiego oraz niektórych podwarszawskich gmin list intencyjny o współpracy w zakresie rewitalizacji i utrzymania linii kolejowej nr 28 na odcinku Wieliszew-Zegrze Południowe. Dzięki temu mieszkańcy północnej części aglomeracji warszawskiej będą mogli do Warszawy dojechać szybko i wygodnie pociągiem.

- Linia kolejowa do Zegrza kiedyś tętniła życiem. W letnie niedziele tłumy warszawiaków jechały wypoczywać nad jezioro Zegrzyńskie. Niestety, z czasem stan techniczny linii się pogarszał i jednocześnie dynamicznie wzrastała liczba samochodów co spowodowało spadek zainteresowania - wyjaśnia Wiktor Paul z Zarządu Transportu Miejskiego. W konsekwencji, w 1994 r. przewozy kolejowe na linii do Zegrza zawieszono, a do 2000 r. kursowały jeszcze do Legionowa autobusy kolejowej komunikacji zastępczej. Tory zarosły drzewami, sieć trakcyjną zdemontowano, a budynek dworcowy z lat 70-tych – rozebrano. - Wydawało się, że historia tej ponad 100-letniej linii (otwartej w 1897 r.) dobiegła końca - podkreśla rzecznik ZTM

W 40 minut

Teraz ma się to zmienić. Linia do Zegrza, stanowiąca odgałęzienie o długości 3,7 km od linii Legionowo – Tłuszcz, znowu ożyje. Na trasie, która zaczyna się w Wieliszewie, przeprowadzona będzie modernizacja torowiska. Linia zostanie również ponownie zelektryfikowana i wyposażona w urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W Zegrzu Południowym zrekonstruowana będzie stacja, która wraz z dworcem autobusowym i parkingiem Parkuj i Jedź stanie się ważnym centrum przesiadkowym dla mieszkańców Zegrza Północnego, Serocka czy Pułtuska. Zbudowany zostanie także nowy przystanek przy przecięciu linii kolejowej z ul. Modlińską w Wieliszewie – służył on będzie mieszkańcom osiedla, które ma być wybudowane w pobliżu oraz wypoczywającym na południowym brzegu Jeziora Zegrzyńskiego.

Dojazd pociągiem z Zegrza do metra na stacji Dworzec Gdański zajmie ok. 40 minut. W przyszłości zakładane jest uruchomienie połączeń, które z Zegrza prowadzić będą przez Legionowo, Warszawę Gdańską (przesiadka do linii metra M1), Warszawę Koło (przesiadka do linii metra M2), Warszawę Zachodnią i Służewiec aż do Piaseczna.

d19p7kk

Pierwsze kroki już podjęto

W lutym bieżącego roku Zarząd Województwa Mazowieckiego i PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały list intencyjny na realizację programu poprawy przewozów przy wsparciu unijnych środków RPO Województwa Mazowieckiego w latach 2014-2020. W dokumencie, wśród inwestycji do realizacji, znalazły się również prace na linii nr 28 na odcinku Wieliszew – Zegrze.

Rząd przed kilkoma tygodniami ujął inwestycję w Krajowym Programie Kolejowym zapewniając w ten sposób wkład własny do realizacji inwestycji ze środków unijnych. Kolejnym krokiem jest podpisanie listu intencyjnego, w którym poszczególni sygnatariusze deklarują swój udział w przedsięwzięciu stosownie do posiadanych kompetencji: PKP PLK S.A. w zakresie prac remontowych na linii, ZTM Warszawa do świadczenia usług przewozowych na niej, Samorząd Województwa do umieszczenia zadania w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego, a samorządy lokalne do partycypowania w kosztach utrzymania linii na ustalonych przez strony porozumienia zasadach.

d19p7kk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19p7kk
Więcej tematów