RegionalneWarszawaPierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej. Przesłuchają byłych urzędników ratusza

Pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej. Przesłuchają byłych urzędników ratusza

Komisja wszczęła czynności sprawdzające i postępowania rozpoznawcze wobec kolejnych nieruchomości.

Pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej. Przesłuchają byłych urzędników ratusza

Pierwsza rozprawa komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji odbędzie się 26 czerwca. Komisja wszczęła czynności sprawdzające i postępowania rozpoznawcze wobec kolejnych nieruchomości.

"Podczas czwartkowego niejawnego posiedzenia komisja, na wniosek przewodniczącego Patryka Jakiego, wszczęła postępowanie rozpoznawcze w sprawach kolejnych czterech nieruchomości" - podano w komunikacie komisji.

Wszczęto je po czynnościach sprawdzających wobec nieruchomości, w których zamieszkują, bądź zamieszkiwali lokatorzy, którzy mogli być pokrzywdzeni reprywatyzacją - Hoża 25, Poznańska 14 i Marszałkowska 43.

Ponadto wszczęto postępowanie rozpoznawcze ws. nieruchomości przy dawnej ulicy Chmielnej 70. Rozprawy w tej sprawie odbędą się 3 i 13 lipca. Dodano, że zgodnie z ustawą, zawieszono postępowania administracyjne dotyczące tej nieruchomości, które toczą się przed innymi organami administracji.

Na 14 lipca komisja zaplanowała rozprawę ws. nieruchomości d. Sienna 29.

Przesłuchania

Patryk Jaki zarządził, że rozprawy ws. nieruchomości Twarda 8 i Twarda 10 odbędą się 26 czerwca oraz 29 czerwca. Pierwszego dnia przesłuchani zostaną świadkowie - byli urzędnicy ratusza oraz "osoby występujące w sprawach w innym charakterze" - podał komunikat. Rozprawa będzie dostępna dla mediów.

Według komunikatu, 29 czerwca komisja przesłucha b. urzędnika ratusza Marcina Bajko oraz w charakterze stron: Macieja M. (beneficjenta decyzji o użytkowaniu wieczystym, mającego już zarzuty prokuratury w tej sprawie) i prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz–Waltz (wiele razy zapowiadała, że nie stawi się na wezwanie komisji – PAP).

"Ze względu na dobro śledztwa część rozprawy z udziałem Macieja M. zostanie utajniona" – poinformowano w komunikacie. Dodano, że "zgodnie z postanowieniem komisji jej członkowie, kierując się dobrem prowadzonych śledztw, dokonają przesłuchania tymczasowo aresztowanych świadków na terenie aresztu i zakładu karnego we Wrocławiu".

Nieruchomości

Komisja podała też, że decyzjami sądów na wniosek komisji zostały zabezpieczone księgi wieczyste nieruchomości: Twarda 8 i 10, d. Sienna 29 (pl. Defilad), d. Zielna 7/Złota 17 (pl. Defilad), d. Chmielna 50 (pl. Defilad), d. Złota 19 (pl. Defilad) i Noakowskiego 16.

12 czerwca komisja wszczęła postępowania rozpoznawcze w sprawach pierwszych siedmiu nieruchomości. Komisja złożyła wtedy wnioski do sądów o zabezpieczenia na księgach wieczystych - by uniemożliwić obrót tymi nieruchomościami do czasu decyzji komisji.

Wobec tych siedmiu nieruchomości wcześniej przeprowadzono czynności sprawdzające na podstawie analizy dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samorządowego Kolegium Odwoławczego, miasta st. Warszawy oraz prokuratury. Poinformowano miasto st. Warszawę i SKO o wszczęciu postępowań rozpoznawczych - toczące się tam i przed innymi organami postępowania co do tych nieruchomości podlegają zawieszeniu.

Działania komisji

Komisja bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Komisja może stwierdzać wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. Wtedy komisja może nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja może wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów, oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

źródło: PAP

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)