Trwa ładowanie...

Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans (WYSTAWA)

Dzięki kodom QR umieszczonym na każdym zdjęciu możliwe będzie porównanie przedstawionych miejsc z ich współczesnym widokiem

Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans (WYSTAWA)
d2v4f1f
d2v4f1f

Wybierz się na spacer po XIX-wiecznej Warszawie uwiecznionej przez trzech prekursorów polskiej fotografii: Karola Beyera, Maksymiliana Fajansa i Konrada Brandla. W czwartek rusza niezwykła wystawa plenerowa "Pierwsi fotografowie Warszawy". Wernisaż odbędzie się 16 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać od 16 kwietnia do 18 października w galerii plenerowej Domu Spotkań z Historią , na skwerze im. Jana Twardowskiego (u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

Prezentowane na wystawie najstarsze fotografie miasta przedstawiają przede wszystkim Trakt Królewski od placu Trzech Krzyży do Placu Zamkowego, oraz okolice dzisiejszego placu Piłsudskiego wraz z nieistniejącą już, czy inaczej dziś wyglądającą, zabudową. Na zdjęciach uwieczniono również nowe – zmieniające charakter Warszawy – inwestycje po obu stronach Wisły, m.in.: powstający na placu Grzybowskim kościoł Wszystkich Świętych, monumentalny, znienawidzony przez mieszkańców sobór im. Aleksandra Newskiego na placu Saskim, budowę dworca kolei warszawsko-terespolskiej czy most żelazny zaprojektowany przez Stanisława Kierbedzia, będący pierwszą stałą przeprawą przez Wisłę.

Na wystawie można również obejrzeć nasłynniejszy do tej pory panoramiczny obraz Warszawy czy pierwsze ujęcia wykonane w czasie lotu balonem. Pierwsi fotografowie stolicy pozostawili po sobie także kadry o fotoreporterskim charakterze. Obraz XIX-wiecznej Warszawy dopełniają zdjęcia gwarnych ulic, zabaw dzieci w Parku Saskim, tętniących życiem targowisk.

Dzięki kodom QR umieszczonym na każdej planszy możliwe będzie porównanie przedstawionych miejsc z ich współczesnym widokiem.

Zdjecia i sylwetki Karola Beyera i Maksymiliana Fajansa będzie można poznać bliżej także w albumach w serii wydawniczej „Fotografowie Warszawy” Domu Spotkań z Historią i Muzeum Narodowego w Warszawie. W maju ukaże się trzeci tytuł w serii: Konrad Brandel (1838–1920) autorstwa Danuty Jackiewicz.

d2v4f1f
d2v4f1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v4f1f
Więcej tematów