RegionalneWarszawaPawilon handlowy Emilia nie zostanie zburzony? Jest wniosek o wpisanie do rejestru zabytków

Pawilon handlowy Emilia nie zostanie zburzony? Jest wniosek o wpisanie do rejestru zabytków

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze interweniuje u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pawilon handlowy Emilia nie zostanie zburzony? Jest wniosek o wpisanie do rejestru zabytków

09.09.2015 15:45

Przypomnijmy, że budynek może zostać zburzony a w jego miejscu miałby się pojawić nowy, 196-metrowy wieżowiec. Spotkało się to z licznymi protestami ze strony warszawiaków , którzy nie wyobrażają sobie zrównania historycznego pawilonu z ziemią. Ponad 7 tys. osób dołączyło do stworzonego na Facebooku protestu pod hasłem: "Nie chcemy stracić Emilki! NIE dla planów zburzenia pawilonu Emilia".

"Nie wyburzajmy historii"**

Teraz wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków złożyło Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które postuluje wszczęcie postępowania w sprawie wpisu Emilii do rejestru. Argumentuje to dużą wartością historyczną kompleksu, którego zachowanie w aktualnej formie będzie w interesie społecznym mieszkańców Warszawy. We wniosku czytamy, iż: "Z dzisiejszego punktu widzenia, sam pawilon, jak i zespół architektoniczny, którego jest częścią, jest świadkiem epoki historycznej - okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Powstał zarówno w odmiennej od dzisiejszej i jednoznacznie zamkniętej rzeczywistości polityczno-ustrojowej, jak i należącej już do przeszłości, epoki artystycznej - okresu modernizmu."

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze podkreśla, że argumentem za wpisaniem pawilonu Emilia do rejestru zabytków jest również szansa na zachowanie ciągłości pomiędzy współczesną architekturą, a epoką modernizmu. Budynek miałby się stać swego rodzaju "pomostem" kulturowym. Społecznicy wskazują również na fakt, iż wiele podobnych obiektów w Polsce udało się uratować przed zbyt szybkim wyburzeniem : "W podobnej sytuacji jak pawilon EMILIA znalazły się swego czasu wartościowe przykłady architektury powojennej - Don Towarowy Okraglak Marka Leykama w Poznaniu czy Kino Kosmos w Szczecinie. Zagrożone wyburzeniem po zakupie obiektów, które dla inwestora były jedynie kubaturą do wyburzenia na cennej działce, zostały wpisane do rejestru zabytków w 2007 roku. Również budynek Audytorium Instytutu Chemii Politechniki Wrocławskiej był zagrożony wyburzeniem, a decyzje w tej sprawie podjęły władze
uczelni. W trakcie postępowania uznano budynek za zabytkowy i wpisano go do rejestru."

Emilia ma niepowtarzalną wartość architektoniczną

Wnioskodawca stwierdza również, że pawilon Emilia jest jednym z ostatnich tego typu obiektów handlowych w stolicy, które mają swoją charakterystyczną formę ekspozycyjną. Obiekt ma też ogromne znaczenie z perspektywy historycznej: "Wyjątkowość pawilonu polega też na tym, że powstał w jednym z najtrudniejszych ekonomicznie okresów dla polskiej architektury, kiedy wprowadzano największe oszczędności np. najbardziej restrykcyjny w powojennej historii polskiego budownictwa mieszkaniowego normatyw powierzchni lokali." - napisało Stowarzyszenie. Miasto Jest Nasze wyjątkowość Emilii podkreśla też poprzez: malarstwo monumentalne, ażurowe klatki schodowe oraz niepowtarzalne aneksy. Dodaje, że pawilon jest w zasadzie jedynym takim obiektem, który zachował się w stanie bliskim oryginalnemu. Jego dotychczasowy użytkownik czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej, nie dokonywał żadnych zmian we wnętrzu pawilonu .

Jaka przyszłość przed obiektem?

Stowarzyszenie podkreśla również wartość historyczną i sentymentalną Emilii dla warszawiaków: "Pawilon wpisał się trwale zarówno w rodzinne historie zakupów mebli, jak i w tkankę miejską stanowiąc element rozpoznawczy, wyjątkowy w przestrzeni miasta." Aktualny właściciel czyli firma Griffin Real Estate podkreśla, że jej intencją nigdy nie było niszczenie dziedzictwa kulturowego, jednak w chwili zakupu obiekt nie znajdował się w ewidencji zabytków. Również ten fakt, wpłynął na zainteresowanie nim ze strony firmy. Jaka przyszłość czeka Emilię zależy m.in. od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)