Trwa ładowanie...

Ostatnie pożegnanie "Gryfa". Bohater Powstania spoczął na Powązkach

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, "Gryf" może być wzorem dla młodego pokolenia.

Ostatnie pożegnanie "Gryfa". Bohater Powstania spoczął na Powązkach
d1c0fw0
d1c0fw0

Janusz Brochwicz-Lewiński, pseudonim "Gryf" został w środę pochowany na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. W jego ostatnim pożegnaniu wzięło udział setki osób.

Pogrzeb miał charakter państwowy i odbył się w honorowej asyście żołnierzy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, następnie odbyła się ceremonia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

" Gryfa " żegnali weterani II wojny światowej, młodzież szkolna i osoby ze środowisk patriotycznych. Pojawili się też przedstawiciele władz państwowych, na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem.

- Całym życiem służył Polsce, jako żołnierz, który w powstaniu warszawskim przeszedł do historii. I zawsze w niej zostanie jako dowódca obrony Pałacyku Michla - powiedział w trakcie uroczystości Antoni Macierewicz .

Wzór dla młodych

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "Gryf" może być wzorem dla młodego pokolenia. - Poświęciłeś tyle lat na dawanie świadectwa, kształtowanie ich świadomości, poczucia więzi z ojczyzną i obowiązku wobec niej. Dziękujemy za twoje wielkie, bohaterskie i piękne życie - mówił prezydent w ostatnich słowach skierowanych do " Gryfa ".

d1c0fw0

Generał Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia w Warszawie, miał 96 lat. Był m.in. żołnierzem Batalionu AK "Parasol" oraz dowódcą obrony Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego. 12 stycznia prezydent Andrzej Duda mianował go pośmiertnie generałem dywizji.

Źródło: PAP/Wawalove.pl

d1c0fw0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0fw0
Więcej tematów