Trwa ładowanie...

Ostatnie pożegnanie "Gryfa". Bohater Powstania spoczął na Powązkach

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, "Gryf" może być wzorem dla młodego pokolenia.

Ostatnie pożegnanie "Gryfa". Bohater Powstania spoczął na Powązkach
d1f0cjo
d1f0cjo

Janusz Brochwicz-Lewiński, pseudonim "Gryf" został w środę pochowany na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. W jego ostatnim pożegnaniu wzięło udział setki osób.

Pogrzeb miał charakter państwowy i odbył się w honorowej asyście żołnierzy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, następnie odbyła się ceremonia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

" Gryfa " żegnali weterani II wojny światowej, młodzież szkolna i osoby ze środowisk patriotycznych. Pojawili się też przedstawiciele władz państwowych, na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem.

- Całym życiem służył Polsce, jako żołnierz, który w powstaniu warszawskim przeszedł do historii. I zawsze w niej zostanie jako dowódca obrony Pałacyku Michla - powiedział w trakcie uroczystości Antoni Macierewicz .

d1f0cjo

Wzór dla młodych

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "Gryf" może być wzorem dla młodego pokolenia. - Poświęciłeś tyle lat na dawanie świadectwa, kształtowanie ich świadomości, poczucia więzi z ojczyzną i obowiązku wobec niej. Dziękujemy za twoje wielkie, bohaterskie i piękne życie - mówił prezydent w ostatnich słowach skierowanych do " Gryfa ".

Generał Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia w Warszawie, miał 96 lat. Był m.in. żołnierzem Batalionu AK "Parasol" oraz dowódcą obrony Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego. 12 stycznia prezydent Andrzej Duda mianował go pośmiertnie generałem dywizji.

Źródło: PAP/Wawalove.pl

d1f0cjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f0cjo
Więcej tematów